Repülőgép-baleset áldozata lett a macedón elnök

Szarajevó/Szkopje/Brüsszel. Repülőgép-szerencsétlenség áldozata lett Borisz Trajkovszki macedón államfő, akinek gépe tegnap Szkopjéból Mostar felé tartva Bosznia felett lezuhant. A gépen utazók közül senki sem élte túl a szerencsétlenséget.

Trajkovszkinak fontos szerepe volt Macedónia stabilitásának megteremtésébenTASR/AFP-felvételSzarajevó/Szkopje/Brüsszel. Repülőgép-szerencsétlenség áldozata lett Borisz Trajkovszki macedón államfő, akinek gépe tegnap Szkopjéból Mostar felé tartva Bosznia felett lezuhant. A gépen utazók közül senki sem élte túl a szerencsétlenséget.

Trajkovszki halálhírét Bertie Ahern, az Európai Unió soros elnökségét ellátó ĺrország miniszterelnöke is megerősítette macedón tisztségviselőkkel tartott dublini megbeszélése után. Hozzátette, hogy a tragédia miatt elmaradt tegnapra tervezett találkozója Branko Crvenkovszki macedón kormányfővel, aki ünnepélyesen átnyújtotta volna neki országa hivatalos EU-csatlakozási kérelmét. A macedón küldöttség azonnal hazautazott. Trajkovszki pártjának, a Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártjának (VMRO-DPMNE) szóvivője Szkopjéban ugyancsak beszámolt az elnök haláláról. Macedón kormányforrásból származó értesülés szerint a gép fedélzetén 9 ember tartózkodott. Trajkovszki egy, a boszniai befeketésekről rendezett nemzetközi konferencián vett volna részt Mostarban más államfőkkel együtt.

Borisz Trajkovszki repülőgépe Stolac környékén, a Dubrovniktól keletre húzódó hegyekben zuhant le rossz látási viszonyok között, egyes források szerint sűrű ködben, más források szerint heves viharban. A légiforgalmi irányítók a bosnyák határ közelében veszítették el a rádiókapcsolatot az elnököt és kíséretét szállító kormánygéppel. A boszniai polgári légi irányítás vizsgálóbizottságot hozott létre a repülőszerencsétlenség okainak felderítésére. A délutáni hírek szerint a gép roncsait és az áldozatok holttesteit Mostartól 50 kilométernyire délre, Ljubinje és Stolac között, egy nehezen megközelíthető helyen fedezték fel, amelyet az 1992–95-ös boszniai háború idején elaknásítottak a szemben álló felek.

Macedóniára nehéz idők várnak, nem lesz könnyű pótolni Trajkovszki elnököt – állapította meg Brüsszelben a horvát államfő, miután felszólalt az Európai Parlament plenáris ülésén. Stjepan Mesic úgy vélekedett, hogy ennek ellenére, a már elfogadott politikai mechanizmusok, illetve az eddig meghozott törvények alapján a továbbiakban is sikerül megtalálni a legmegfelelőbb megoldásokat az ország problémáira. „Borisz Trajkovszki nagyszerű örökséget hagyott hátra, és úgy vélem, politikusi nagyságának további hatásai olyan nagyok lesznek, hogy Macedónia stabilitása nem fog ismét megrendülni” – mondta Mesic. Szerinte a macedón társadalom eljutott az érettségnek arra a fokára, amelyen már képes arra, hogy politikai eszközökkel találjon megoldást a problémáira.

Az EU legfontosabb intézményeinek vezetői személyesen nyilvánították részvétüket a macedón elnök halála miatt. A világ számos országának vezető politikusai is küldtek részvéttáviratot Szkopjébe. Romano Prodi, az EB elnöke bölcs és kiegyensúlyozott vezetőként jellemezte Trajkovszkit, akinek személyében Európa barátot és az unió egyik alapelvének számító tolerancia támogatóját vesztette el. „Halálának híre annál is nagyobb keserűséget okozott, mert ez a nap egyébként örömünnep lett volna Macedónia számára” – fűzte hozzá. Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője utalt arra, hogy Trajkovszki személyes barátja volt, akivel viharos időkben dolgozott együtt, és akinek a hiányát nagyon nehéz lesz pótolni Macedóniában. Az Európai Parlament (EP) plenáris ülésének kezdete előtt a képviselők egyperces csenddel adóztak a macedón elnök emlékének. Egyébként Mostarban tegnap Trajkovszki nélkül is megkezdődött a befektetői konferencia. „A boszniai nép hozzászokott, hogy szerencsétlenségekkel kell szembenéznie” – indokolta az értekezlet megtartását a bosznia-hercegovinai kollektív elnökséget vezető Dragan Covic.

Az elhunyt államfő életrajza

Szkopje. Borisz Trajkovszki 1956. június 25-én született Sztrumicában. A középiskola után a szkopjei Szent Cirill és Metód Egyetem jogi karán folytatta tanulmányait. 1980-ban a Szloboda építőipari cégnél helyezkedett el, ahol 17 éven át vezette a jogi osztályt. 1997-ben innen került át Szkopje egyik kerületének önkormányzatához, ahol a polgármester hivatalvezetőjeként dolgozott. 1998. december 21-én nevezték ki külügyminiszter-helyettessé. Az 1999-es elnökválasztáson a VMRO-DPMNE jelöltjeként indult és szerezte meg a győzelmet. Köztársasági elnöki beiktatására 1999. december 15-én került sor. Az 1991-ben függetlenné vált Macedón Köztársaság második államfője volt. Özvegye Vilma Trajkovszka. Egy fiuk és egy lányuk van. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?