Radikalizálódó fekete milíciák Amerikában

Az új polgárjogi harcok kora köszöntött be, és megismét-lődnek az 1960-as évek?

Az új polgárjogi harcok kora köszöntött be, és megismét-lődnek az 1960-as évek? – kérdezik sokan az Egyesült Államokban, ahol egyre gyak-rabban lobbannak lángra a fajgyűlöletből táplálkozó feszültség szikrái.

Ezért részben maguk a fekete közösségek is hibáztathatók, még akkor is, ha felháborodásuk legtöbbször jogos.

Hat évvel ezelőtt ifjabb David Brown, 27 éves fekete férfi Dallas egyik elővárosában agyonlőtt egy rendőrt, majd a rendőrökkel folytatott tűzharcban lelőtték. Két nappal később az édesapja nyilatkozatot adott ki. „Mélyen megrendültem, nem is tudom szavakba önteni szomorúságomat” – írta idősebb David Brown, akit pár héttel korábban neveztek ki Dallas rendőrfőnökévé.

Fekete harag

A múlt héten először Louisiana állam fővárosában, Baton Rouge-ban intézkedés közben egy rendőr földre szorított egy férfit, egy másik pedig hat golyót eresztett bele. Két napra rá Minnesota államban egy járműellenőrzés közben intézkedő rendőr kérte a sofőr jogosítványát, s amikor az autós hátranyúlt a dokumentumokért, a rendőr lelőtte, mert azt hitte, a fegyveréért nyúl. Mindkét esetben a rendőrök fehérek, az áldozatok feketék voltak. A minnesotai tragédia után, a rendőri túlkapások ellen tiltakozó békés tömeget védő fehér rendőröket mészárolt le egy afroamerikai fiatalember. Aki – még mielőtt a rendőrség robotra szerelt bombával végzett vele – nevetve elmondta a túsztárgyalónak, hogy mindenképpen fehér rendőrt akart ölni. Bosszúból. Most vasárnap Baton Rouge-ban a 29 éves Gavin Eugene Long „állt bosszút”, három rendőrt megölt. A férfi korábban amerikai tengerészgyalogos volt, és nem Baton Rouge-ban élt, Kansas Cityből utazott oda.

David Brown, a dallasi rendőrfőnök mostanában az egész város gyászát próbálja enyhíteni, miután az orvlövész meggyilkolt öt rendőrt. A tragédia óta szinte mindenki a a kedélyeket csillapítani próbáló fekete rendőrfőnökről beszél. A The Washington Post szerint „az országnak ilyen hangokra van szüksége”. A The New York Timesban – válaszolva David Brown megbékélést kereső nyilatkozataira – egy másik rendőr, New Yorkból arról írt, hogy „fekete édesapaként félek a rendőri brutalitástól, de rendőrként szembenézek a feketék dühével”.

Az amerikai feketék jó része ma valóban dühös. Larry Sabato, a Virginia Egyetem politológus professzora azonban azt mondja: ma nem az 1960-as évek ismétlődnek meg. Agnes Cave, az amerikai Katolikus Egyetem pszichológus professzora azt fejtegette, hogy a mai amerikai társadalom lelkiállapota teljesen más, és a feketék gondjai és küzdelmei sem rokoníthatók az 1960-as évek dühös ellenállásával.

Pedig a mai dühös fekete mozgalmak és csoportok jó részének több mindenben igaza van. A napokban nyilvánosságra hozott adatok szerint tavaly a rendőri erőszaknak 1134 halálos áldozata volt, s több mint 15 százalékuk afroamerikai férfi.

Fekete országot!

Az erőszak különösen 2013 óta erősödött fel. 2013 nyarán Floridában egy önkéntes rendőr agyonlőtt egy 17 éves fegyvertelen fekete fiút, Trayvon Martint, aki éppen teát iszogatva gyalogolt az utcán hazafelé. A felháborodás országos volt, s Kaliforniában Alicia Garza fiatal afroamerikai nő kimondta: „a feketék nincsenek biztonságban Amerikában”. Vezetésével életre hívták a Fekete Életek Számítanak Mozgalmat, amelyről ma sokat hallani. A mozgalom aktív lett, és van is mire reagálnia, csakhogy az aktivitás egyre gyakrabban csapott át agresszivitásba. Ahogyan ők félnek a rendőröktől, úgy félnek a rendőrök is tőlük. A fekete mozgalmak radikalizálódtak. A fiatal tagok nemegyszer provokálták a rendőröket, az utcán a rendőrök meggyilkolásáról énekeltek.

Szaporodott a fekete mozgalmak száma is. 2014-re ismét aktív lett az Új Fekete Párducok, magukat lövészkluboknak, vagy fegyverkluboknak nevező kisebb csoportok alakultak, közöttük a Fekete Felszabadítási Párt, a Huey P. Newton Fegyverklub vagy az Afrikai-amerikai Védelmi Liga. Dallas a sajtójelentések szerint a felfegyverzett fekete milíciák központja lett. Sőt az Új Fekete Párducok még önálló államot is követel a feketéknek az Egyesült Államokon belül!

Babu Omowale, a Huey P. Newton Fegyverklub fekete milícia társalapítója a dallasi vérengzés másnapján a Reuters munkatársának arról beszélt, hogy nem támogatják ugyan, de „megértik”, hogy az orvlövész Micah Johnson fehér rendőröket gyilkolt. A fekete milícia állig felfegyverkezve, rendszeresen járőrözik Dallasban, elsősorban a feketék lakta negyedekben. A rendőrség dilemmája: fellépjen-e, s ha igen, hogyan a törvénytelen milíciák ellen? Ha fellép – rasszistának bélyegzik. Ha nem tesz semmit – elszabadulhat a pokol.

Babu Omowale egy rádióinterjújában arról beszélt, hogy öt déli szövetségi állam – Louisiana, Mississippi, Dél-Karolina, Alabama és Georgia – a „fekete nemzeté”, az összes amerikai feketének oda kellene költöznie és létrehozni a feketék országát az Egyesült Államokon belül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?