<p>A kelet-ukrajnai tűzszünetet célzó, lehetséges közös lépésekről tárgyalt pénteken telefonon az orosz államfő és a német kancellár - közölte az orosz fél.</p>
Putyin és Merkel a tűzszünetet célzó lépésekről tárgyalt
A Kreml közleménye szerint a beszélgetést Vlagyimir Putyin kezdeményezte, aki tájékoztatta Angela Merkelt arról is: Oroszország azért döntött humanitárius konvojának ukrán területre történő, önhatalmú beléptetéséről, mert - mint a közlemény fogalmazott - nem tudott tovább várni arra, hogy a belépéshez Kijev zöld jelzést adjon. A további halogatás megengedhetetlen lett volna - hangoztatta a Kreml.
Az orosz elnök egyidejűleg aggodalmának adott hangot az erőszak kiszélesedése miatt Kelet-Ukrajnában. A német kancellár szóvivője szögesen ellentétesen számolt be a beszélgetésről. Steffen Seibert szerint Angela Merkel aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az orosz humanitárius konvoj önhatalmúan hatolt be Ukrajna területére. A kancellár bírálta az orosz lépést, hangoztatva, hogy a konvojt - mint a szóvivő kiemelte - Ukrajna beleegyezése, ellenőrzése, illetve a Nemzetközi Vöröskereszt kísérete nélkül indították útnak. Merkel arra is felhívta a figyelmet, Oroszország ezzel az amúgy is feszült helyzet további éleződését kockáztatta.
A német kancellár - aki szombaton Kijevbe látogat - telefonon beszélt Petro Porosenko ukrán államfővel is. Steffen Seibert szóvivő szerint Merkel elismerését fejezte ki a megfontolt ukrán reagálás kapcsán. Merkel úgy értékelte: az orosz magatartás ellenére mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a konvoj eljusson azokhoz, akik sürgős segítségre szorulnak. A kancellár szerint ugyanez vonatkozik az ukrán segélykonvojra is, amelynek célba jutását az oroszbarát szeparatisták akadályozzák.
Szóvivője szerint Angela Merkel mind az orosz, mind az ukrán elnököt felszólította arra, hogy mielőbb állapodjanak meg egy tűzszünetről, valamint az orosz-ukrán határ biztosításáról. A kancellár annak a nézetnek adott hangot, hogy mindebben fontos szerepet tölthet be az EBESZ, Ukrajna és Oroszország képviselőiből álló, úgynevezett kontaktcsoport.
A Kreml nyilatkozata szerint Putyin és Merkel azokról a lehetséges lépésekről is tárgyalt, amelyeket Oroszország és Németország tehet a kelet-ukrajnai harcok beszüntetése és a szemben álló felek közötti párbeszéd érdekében.
Az ukrán elnök péntek délutáni nyilatkozata szerint az orosz segélykonvoj több mint száz teherautója ukrán ellenőrzés és a vöröskereszt kísérete nélkül lépett be Ukrajna területére. Petro Porosenko ezzel kapcsolatban azt javasolta Moszkvának, hogy "térjen vissza a nemzetközi jog mezejére". Ezzel egy időben Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök ukrán televízióknak adott interjújában nem zárta ki, hogy Moszkva provokációra készül a segélyszállítmánnyal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.