Prodi kínos pillanatai

Brüsszel. Az Európai Bizottság elnöke védelmébe vette az általa vezetett testületnek az Eurostat-botrányban követett eljárását, de megígérte, hogy haladéktalanul levonják az ügyből adódó tanulságokat.

Romano Prodi az Európai Parlamentben (EP) csütörtökön este véget ért két és fél órás meghallgatásán nem sorolta az említett tanulságok közé a politikai felelősség felvetését. Sajtóértekezletén azonban kijelentette, hogy ha a további fejlemények indokolttá teszik, elsőként fogja kezdeményezni a bizottság felelőssé tehető tagjának vagy tagjainak a lemondását. Az adott esetben elsősorban Pedro Solbes, az EU Statisztikai Hivatala felett felügyeletet gyakorló bizottsági tag neve merülhet fel. Prodi azonban határozottan védelmébe vette a spanyol biztost, leszögezve: Solbes nem volt abban a helyzetben, hogy tudhatott volna a hivatalnál bekövetkezett visszaélésekről és szabálytalanságokról.

A sajtóértekezleten Prodit emlékeztették arra, hogy hivatalba lépésekor „nulla toleranciát” helyezett kilátásba az ilyesféle törvénysértésekkel szemben. Egyúttal megígértette biztosaival, hogy ha bármilyen ok miatt lemondásra kéri fel őket, eleget tesznek ennek. Prodi erre kijelentette, hogy mindkét kötelezettségvállalás változatlanul érvényben van. Szerinte az EB az Eurostat-ügy felszínre kerülésekor késlekedés nélkül megtette a szükséges lépéseket, és a testület közvetlenül érintett három tagját – Solbes mellett Neil Kinnock szervezeti és Michaele Schreyer költségvetési ügyekért felelős biztost – semmiféle szemrehányás nem érheti. A meghallgatáson és a sajtóértekezleten is felvetődött, hogyan lehetséges, hogy a visszaélések már évek óta tartottak, az EP is felhívta rájuk a figyelmet, a bizottság mégis ilyen nagy késéssel reagált. Prodi arra hivatkozott, hogy a legsúlyosabb szabálytalanságok az általa vezetett bizottság hivatalba lépése, 1999 szeptembere előtt történtek. Ezután is maradtak még ugyan ilyenek, de az ő irányítása alatt indult be a bizottság átfogó szervezeti reformja, ekkor kezdte meg munkáját az EU csalásellenes hivatala (Olaf), és magában az Eurostat-ügyben is ekkor történtek meg az első konkrét intézkedések – jelentette ki.

A problémák hátterében szerinte jórészt az áll, hogy a 90-es évektől kezdve az Eurostatot egyre növekvő és végül is óriásira duzzadt mennyiségű feladattal halmozták el, de nem gondoskodtak az ezek végrehajtásához szükséges személyzetről. A hivatal így kénytelen volt kifelé szervezni tevékenysége egy részét, és a szabálytalan szerződéskötések, illetve más gyanús ügyletek alapvetően ezzel a kényszerrel voltak kapcsolatosak. „A korábbi időszakból örökölt legsúlyosabb visszaélések az azóta végrehajtott reformoknak köszönhetően ma már nem fordulhatnának elő. Az eddigi vizsgálatok eredményeként pedig valamennyi szabálytalan kifizetést leállítottak, az ezek alapjául szolgáló szerződéseket felmondták, a titkos számlákat megszüntették, a közvetlen felelősök ellen fegyelmi eljárásokat indítottak” – hangoztatta Prodi. Bejelentette, hogy a bizottság már a jövő héten előterjeszti az Eurostat új szervezeti felépítésére vonatkozó javaslatát, ő maga és biztosai pedig a továbbiakban is bármikor készek az EP rendelkezésére állni ez ügyben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?