Powell bírálta az orosz politikát

Moszkva. Az amerikai külügyminiszter az orosz demokratikus fejlődés hiányosságait bírálta az Izvesztyijában tegnap megjelent írásában.

Powell és Putyin. Az USA eddig elfogadta a Kreml érvelését, amely szerint a csecsenföldi háború a nemzetközi terrorellenes harc szerves része. Lehet, hogy valami megváltozik? Reuters-felvételColin Powell, aki éppen tegnap kezdett Moszkvában tárgyalásokat az orosz vezetőkkel, rámutatott, hogy Oroszország jövendő nagysága és egyben az Egyesült Államokkal való hosszabb távú együttmű-ködési képessége a szilárd demokratikus intézmények kiépítésétől függ. Powell úgy vélte, hogy Oroszország még nem hozta létre a hatalmi ágak elengedhetetlen egyensúlyát, a politikai hatalom még nem igazodik teljes mértékben a jogi normákhoz, s a média szabadsága és a politikai pártok fejlődése még nem öltött független jelleget. Powell aggodalmát fejezte ki Oroszország Csecsenföldön, illetve volt szovjet szomszédjaival szemben alkalmazott politikájával kapcsolatban. Az USA elismeri Oroszország szuverenitását és területi sérthetetlenségét, de éppúgy elismeri a szomszédaiét is – mutatott rá Powell, burkoltan bírálva Moszk-va legutóbbi rámenős lépéseit Grúziával, Moldovával és Ukrajnával szemben. Powell előzőleg Tbilisziben szorgalmazta a Grúziában és a Moldovában lévő orosz bázisok mielőbbi felszámolását, és buzgóbb terrorellenes együttmű-ködésre sürgette Oroszországot a közép-ázsiai térségben is.

Vlagyimir Putyin és az amerikai külügyminiszter tegnapi találkozóján az orosz elnök az orosz– amerikai partnerség szilárdságát hangsúlyozta. Putyin szerint Moszkva továbbra is stabil és kiszámítható politikát folytat az USA irányában. „Az orosz–amerikai kapcsolatok olyan szilárd alapon nyugszanak, amely lehetővé teszi a felülemelkedést a felmerülő nézeteltéréseken” – mondta Putyin, megjegyezve, hogy olyan taktikai eltérésekről van szó, amelyek a nemzetközi viszonyok változó helyzetével és a nemzeti érdekek védelmezésével járnak. Powell azt mondta, hogy a kapcsolatok szilárdsága módot ad a nézeteltérések őszinte megvitatására. „Oroszország kész tovább tárgyalni az USA-val az iraki rendezésről” – közölte Putyin, megerősítve hazája készségét az iraki adósságrendezés megvitatására a Párizsi Klub keretében. Moszkva Washingtonhoz hasonlóan úgy véli, hogy az ENSZ-nek vissza kell térnie Irakba.

Powell kijelentései azért figyelemre méltóak, mert Washington az utóbbi időben kerülte az Oroszország által Csecsenföld pacifikálására használt módszerek bírálatát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?