Pierre Deligne belga származású matematikus nyerte az Abel-díjat

Oslo |

<p>Pierre Deligne belga származású matematikus nyerte az idei Abel-díjat az algebrai geometriában elért eredményeiért és &quot;a számelméletre, valamint a reprezentációelméletre és az ezzel kapcsolatos területekre gyakorolt átalakító hatásáért&quot; - jelentette be szerdán a Norvég Tudományos Akadémia.</p>

 

Az indoklás szerint a tudós kiemelkedő eredményeket ért el a matematika különböző területei közötti kapcsolatok megtalálásában, ami számos fontos felfedezéshez vezetett.     A 68 esztendős Deligne az amerikai New Jersey államban, Princetonban működő magán kutatóintézet, az Institute of Advanced Study emeritus professzora. A matematikus a Párizs melletti Bures-sur-Yvette Institut des Hautes Études Scientifiques tudományos intézetből érkezett Princetonba. 2009 óta tagja a Svéd Tudományos Akadémiának, amely a fizikai és a kémiai Nobel-díjról, valamint a közgazdasági Nobel-emlékdíjról dönt.     Az 1944-ben Belgiumban született Deligne-ről pályafutása során több matematikai fogalmat neveztek el, és mintegy száz matematikai lapban publikált cikkeket. A Moszkvai Matematikai Társaság és a Londoni Matematikai Társaság is tiszteletbeli tagjává választotta. Munkásságát számos kitüntetéssel jutalmazták, 1978-ban megkapta a Fields-érmet, 1988-ban a Crafoord-díjat, 2004-ben a Balzan-díjat és 2008-ban a Wolf-díjat.    A matematikai Nobel-díjként is számon tartott Abel-díj átadásának ceremóniájára május 21-én Oslóban kerül sor.    Tavaly Szemerédi Endre Széchenyi-díjas matematikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetének és az amerikai Rutgers Egyetemnek a professzora vehette át az Abel-díjat.   A hatmillió norvég koronával járó díjat 2001-ben Niels Henrik Abel (1802-1829) norvég matematikus születése 200. évfordulója tiszteletére alapította a norvég kormány. A matematika alapvető problémáinak megoldásáért, új módszerek és alaptételek kidolgozásáért és új kutatási területek megnyitásáért járó elismerést 2003-tól évente ítéli oda egy nemzetközi bizottság. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?