Példátlan mértékű segélyakció kezdődött

Jakarta/Bangkok/Colombo. Délkelet-Ázsiában már több mint 117 ezerre becsülik a szökőár áldozatainak számát, közülük 87 ezer embert tudnak azonosítani. Indonéziában közölték, hogy az állam sok szigetből álló területén is 80 ezer körül van a halottak száma. Négy nappal a természeti katasztrófa után még 5 ezer, főleg európai turistát keresnek.

Indonéziában aki csak teheti, menekül a katasztrófa sújtotta övezetbőlReuters-felvéteA Richter-skálán mérve 5,2-es erősségű utórengés rázta meg tegnap hajnalban az Indonéziához tartozó Szumátra szigetének északi részét, nagyjából azt a térséget, ahol a hét végén gyilkos erejű cunamit gerjesztő földmozgás történt – közölték szeizmológusok.

Indonézia: 80 000 halott

Az elmúlt napokban több utórengést is észleltek a körzetben, de ezek egyikének sem volt akkora az ereje, hogy cunamit idézzen elő. A tegnapi rengés epicentrumát Medan városától északnyugatra a tengerfenék alatt lokalizálták. A vasárnapi földrengésben, és az annak nyomában keletkezett szökőárban csak Szumátrán több mint 45 ezren haltak meg. Egész Indonéziában – az egészségügyi miniszter tegnap délutáni tájékoztatása szerint – a halálos áldozatok száma eléri a 80 ezret. A kutatások jelenleg is tartanak, hiszen a sok kis sziget átfésülése napokat vesz igénybe.

Az eddigi legnagyobb mentőakció indult tegnap Thaiföld cunamitól sújtott déli részén nemzetközi mentőcsapatok és több ezer thaiföldi részvételével. A vasárnapi szökőár Thaiföld délnyugati területeit érintette, és több ezer áldozatot szedett. A mentési akció az ország harminc kilométer széles tengerparti sávját célozza, a népszerű üdülőhelytől, Phukettől északra fekvő Phangnga tartományban.

Egyébként Indonéziában, Thaiföldön és más, a katasztrófa által sújtott országokban is meg kellett erősíteni a biztonsági intézkedéseket a fosztogatók miatt.

Csökkennek a remények

A megerősített halálesetek több mint fele ebben a tartományban történt. A rendőrség becslései szerint akár háromezer holttest is heverhet a luxusszállók és szegény halászfalvak romjai alatt. A bangkoki belügyminisztérium legfrissebb adatai szerint a megerősített halálesetek száma az országban 1975, továbbá 6043 személyt – thaiföldieket és külföldieket – eltűntként tartanak nyilván. Thakszin Sinavatra kormányfő szerint az eltűntek körülbelül 80 százaléka a természeti katasztrófa áldozatává válhatott. Az ismertté vált külföldi halálos áldozatok száma a belügyminisztérium adatai szerint megközelíti a 350-et. A mentésben az illetékes szervek, német, ausztrál, izraeli, japán és más külföldi mentőcsapatok mellett az ország más részeiből érkezett önkéntesek is részt vesznek. Az éjszaka folyamán hűtőberendezéseket hoztak, mert az éghajlati viszonyok miatt különösen nehéz az azonosításra váró holttestek megfelelő tárolása.

Készülés a legrosszabbra

Az európai vezetők még igyekeznek tartani a lelket a hazai közvéleményben, a csüggedő hozzátartozókban, hogy még előkerülhetnek eltűnt szeretteik, barátaik, honfitársaik, de a jelek szerint már maguk is vesztik a reményt, és próbálják felkészíteni az embereket a legrosszabbra. Gerhard Schröder német kancellár tegnap figyelmeztette honfitársait: készüljenek fel rá lélekben, hogy a német halálos áldozatok száma akár háromjegyű is lehet. Hasonló hangnemben nyilatkozott Göran Persson svéd miniszterelnök és több más európai államférfi is.

Négy nappal az iszonyatos cunami után csaknem ötezer külföldit – mintegy 1500 svédet, 1000 németet, 600 olaszt, 464 norvéget, 294 szingapúrit, 219 dánt, 200 finnt és 200 csehet – tart nyilván eltűntként saját hazája. A helyi hatóságok szerint azonban ennél feltehetőleg sokkal több külföldi van még a romok és sártömegek alatt. A thai hatóságok például azzal a hátborzongató eshetőséggel számolnak, hogy csupán Khao Lak népszerű tengeri fürdőhely közelében, egy még át nem kutatott kis szigeten több száz külföldi turista teteme rejlik a kataklizma hordaléka alatt. Ugyanis a tíz kilométeres üdülősáv sűrűn egymás mellé épített szállodáiban szinte minden szoba ki volt adva külföldieknek.

Felháborodott svédek

Ezerszámra érkeznek a haragos SMS-ek, e-mailek a svéd lapokhoz és a külügyminisztériumhoz az ország minden tájáról. Az emberek a kormány lassúságát kritizálják, követelik a kabinet lemondását. Általános vélekedés szerint pl. Finnország vagy Olaszország villámgyorsan reagált, több mint 1300 finn turista már haza is érkezett, a svéd kormány nem kért segítséget az amerikaiaktól vagy ausztráloktól, akiknek lett volna erre kapacitásuk. Három napig nem történt semmi, s azután utazott Thaiföldre a svéd külügyminiszter – egymagában. Persson kormányfő is kénytelen volt elismerni: lassúak voltak.

Az európai vezetők igyekeznek erősíteni az együttérzést a szenvedő helyi lakossággal. Joschka Fischer német külügyminiszter felszólította hazája lakosságát, hogy az összes pénzt, amelyet újévi petárdákra szándékozott költeni, utalja át a katasztrófa sújtotta területek lakosainak megsegítésére. Skandinávia országaiban máris jelentős a népi adakozás a szerencsétlenül járt dél-, délkelet-ázsiai emberek javára.

30–35 magyart keresnek

A kormányhoz eljutott információk szerint még 30–35 magyarról nem tudnak semmit a katasztrófa sújtotta térségben. A kormányszóvivő tegnapi tájékoztatóján azt is bejelentette, hogy a napokban újabb segélyt juttatnak el, elsősorban Indonéziába. Az eddigi 40 millió forintos segélycsomag mellett a magyar kormány további 18 millió forintot ad a következő napokban a délkelet-ázsiai országoknak. Gyurcsány Ferenc kormányfő közben felkérte a NATO-hoz és az EU-hoz rendelt magyar nagyköveteket, hogy kezdeményezzenek egyeztetést kollégáikkal, partnereikkel, megvizsgálandó a közös segítségnyújtás és a közös fellépés lehetőségét.

Összeül a G8 csoport?

Silvio Berlusconi olasz kormányfő tegnap felvetetette: kezdeményezni fogja a világ hét legfejlettebb állama és Oroszország alkotta G8 csoport rendkívüli ülésének összehívását. Úgy vélte, a leggazdagabbaknak át kell értékelniük a vasárnapi katasztrófa következményeit, az érintett délkelet-ázsiai országok pénzügyi megsegítésének módozatait. Berlusconi hozzátette, még a javaslat hivatalos beterjesztése előtt konzultálni kíván partnereivel, már tegnap este telefonon kapcsolatba lépett Tony Blair brit kormányfővel.

Egyébként a történelem egyik legnagyobb segélyakciójában eddig 60 ország már 250 millió dollárnyi támogatást ígért készpénzben és több százmillió dollárt elsősegély-szállítmány formájában Délkelet-Ázsiának. (MTI, TASR, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?