<p>A francia nyomozó hatóságoknak csak néhány részletet sikerült feltárniuk szombat estig az előző éjjeli párizsi merényletekkel kapcsolatosan: egy személyt ujjlenyomata alapján azonosítottak, találtak egy szíriai és egy egyiptomi útlevelet, egy gyanúsan viselkedő embert pedig őrizetbe vettek az egyik brit repülőtéren, de még mindig számos homályos pont van a merénylet körülményeit és elkövetőit illetően.</p>
Párizsi pokol: nyomoznak a merénylők kiléte után
Az Iszlám Állam nevű terrorszervezet magára vállalta a véres cselekményeket.
Összesen hat helyszínen követtek el öngyilkos merényletet szombatra virradóra a francia fővárosban és környékén: a Párizstól északra fekvő Saint-Denis-ben lévő Stade de France stadionban, a francia fővárosban pedig a Bataclan rendezvényteremben tartott rockkoncerten, a Voltaire körúton, a Charonne körúton, az Alibert utcában és a Fontaine au Roi utcában éttermek és bárok szomszédságában.
Két román is az áldozatok közt
Nincsenek még végleges adatok a halottak és a sebesültek számát illetően sem. A rendőrségi jelentésekre hivatkozó tudósítások szombat estig 128 halálos áldozatról és 300 sebesültről szóltak. A sebesültek közül soknak súlyos az állapota, így a halottak száma még emelkedhet. Az áldozatok kilétéről sincsenek pontos ismeretek, a hírügynökségek említést tettek két román, két belga, két tunéziai, egy spanyol, egy portugál és egy svéd áldozatról, valamint arról, hogy a sebesültek között sok az amerikai. Magyar vagy szlovák áldozatról semmilyen jelzés nem érkezett.
Annyit lehet még tudni, hogy a különböző helyszíneken akcióba lépett elkövetők mindegyike életét vesztette: a Bataclan rendezvényteremben a négy merénylő közül három felrobbantotta magát, egy merénylőt a rendőrök öltek meg, a további négy merénylő közül egy az utcán, három a stadion közelében robbantotta fel magát.
Az Iszlám Állam vállalta magára
Nem sok konkrétumot tartalmaz az a közlemény sem, amelyben az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista terrorszervezet vállalta magára a merényleteket. Az arab és francia nyelven, francia keltezéssel kiadott dokumentum szerint a "kalifátus" nyolc harcosa robbanó mellényekkel és gépfegyverekkel felszerelkezve hajtotta végre a támadásokat különböző helyszíneken a francia főváros szívében. Párizst a "feslettség és bűn fővárosának", valamint az "európai keresztesek zászlósának" nevezték a közleményben.
Az egyik elkövetőt azonosították, egy szíriai és egy egyiptomi útlevelet is találtak
A hatóságok mindenesetre a tettesek személyét próbálták kideríteni, a reggeli órákban már folyamatban volt a merénylők azonosítása DNS-minták alapján. Állampolgárságukról még nem álltak rendelkezésre pontos adatok, szemtanúk szerint többen közülük franciául kiabáltak. Délután hírek szerint ujjlenyomat alapján azonosították az egyik elkövetőt, egy fiatal francia férfit, aki az Europe 1 rádió szombati jelentése szerint a Párizstól mintegy 35 kilométerre lévő Courcouronnes-ba való.
Rendőrségi források azt is közölték: egy szíriai és egy egyiptomi útlevelet találtak a Stade de France stadion közelében felrobbant öngyilkos merénylők holttestének közelében. Az nem volt megállapítható, hogy a személyi okmányok az elkövetőkhöz tartoztak-e. A nyomozás során nagyon hamar felmerült a kérdés, hogy a támadók kaptak-e kiképzést a dzsihadisták által felügyelt területeken Szíriában.
Este érkezett a hír: a görög hatóságok tájékoztatása szerint októberben Lérosz szigetén regisztrálták a szíriai útlevél tulajdonosát.
Rendőri akció Brüsszelben, öt embert őrizetbe vettek
Némi támpontot látszott adni a La Une nevű belga televízió híradójának különkiadása, amely szerint egy belga rendszámú autó szállíthatta a robbanószereket a párizsi merényletekhez. A francia nyelvű belga közszolgálat televízió, az RTBF rendkívüli híradójának élő adásában az az információ is elhangzott, hogy az egyik támadó autójában a francia rendőrök Brüsszel egyik kerületéből, a jelentős muszlim közösséggel rendelkező Molenbeek-Saint-Jeanból származó parkolójegyet találtak. Így a támadásnak további Belgiumhoz köthető vonatkozásai is lehetnek. Ennek nyomán rendőri akció kezdődött szombat délután Brüsszel Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében, amelynek során a hatóságok legalább öt embert őrizetbe vettek.
Gyanús alak a Gatwick repülőtéren
Szombaton őrizetbe vettek egy gyanúsan viselkedő embert a második legnagyobb londoni repülőtéren, a brit fővárostól délre fekvő Gatwicken, amelynek egyik terminálját teljesen kiürítették és a környező utakat is lezárták. A rendőrségi beszámoló szerint az őrizetbe vett személy "gyanús tárgyat hagyott hátra" az északi terminálon. A későbbi tudósításokból nem derült ki, milyen eredményre vezetett a tűzszerészek vizsgálata.
Hollande szükségállapotot hirdetett
Francois Hollande francia elnök szükségállapotot rendelt el - az elsőt a második világháború vége óta -, és bejelentette, hogy lezárják az országhatárokat. Bezárták a párizsi metróállomásokat, elrendelték az iskolák, egyetemek és középületek szombati zárva tartását. Valamennyi mentőszolgálatot mozgósítottak, minden rendőrt visszahívtak szabadságukról, 1500 katonát vezényeltek erősítésül a párizsi régióba, és a kórházak is megerősített személyzettel dolgoznak a sebesültek ellátásán.
Az európai fővárosokban felháborodással és megdöbbenéssel fogadták a párizsi merényletek hírét. Szombaton a kormányok szolidaritásukról biztosították a franciákat, átfogó biztonsági intézkedéseket hoztak országaikon belül és határaik védelmére, az európai vezetők kinyilvánították egységes eltökéltségüket a terrorizmus elleni harc iránt, az Egyesült Államok pedig segítséget ígért ebben a küzdelemben.
Nem kizárt, hogy Szíriában járt az azonosított merénylő
Nem kizárt, hogy Szíriában járt tavaly a párizsi terrorcselekmények első, azonosított merénylője, akinek kilétét ujjlenyomata alapján állapították meg - jelentette vasárnapra reggel a francia média.
A híradásokban elhangzott a férfi neve: az illetőt Ismael Omar Mostefainak hívták, 29 éves francia állampolgár volt, és a Párizstól mintegy 35 kilométerre lévő Courcouronnes-ban lakott.
Francois Molins párizsi ügyész közölte, hogy a férfi a fovárosi Bataclan klubban történt vérengzés egyik elkövetője volt. A robbanás következtében leszakadt ujját megtalálták a törmelék között, és lenyomatot vettek róla. A hatóságok most azt a feltételezés próbálják megerősíteni, hogy a férfi tavaly valóban járt-e Szíriában. Mostefai kisebb köztörvényes bűncselekmények miatt ismert volt a hatóságok számára: 2004 és 2010 között nyolcszor ítélték el, de egyszer sem kapott börtönbüntetést. A férfi 2010 óta hatósági megfigyelés alatt állt, de sosem találtak arra utaló jelet, hogy terrorista összeesküvésben vett volna részt. Még azt lehet róla tudni, hogy rendszeresen látogatta a Chartres melletti Luce mecsetjét. Az öngyilkos merénylő apját és testvérét szombat este őrizetbe vették. Az apját a párizsi régió Romilly-sur-Seine nevű településen, a testvért Bondoufle településen vették őrizetbe. A rokonság más tagjainál is házkutatást tartottak. Hat helyszínen követtek el öngyilkos merényletet szombatra virradóra a francia fővárosban és környékén: a Párizstól északra fekvő Saint-Denis-ben lévő Stade de France stadionban, a francia fővárosban pedig a Bataclan rendezvényteremben tartott rockkoncerten, a Voltaire körúton, a Charonne körúton, az Alibert utcában és a Fontaine au Roi utcában éttermek és bárok szomszédságában. Nincsenek még végleges adatok a halottak és a sebesültek számát illetően sem. A rendőrségi jelentésekre hivatkozó tudósítások szombat estig 128 halálos áldozatról és 300 sebesültről szóltak. A sebesültek közül soknak súlyos az állapota, így a halottak száma még emelkedhet. Korábban olyan hírek láttak napvilágot, hogy Stade de France stadion közelében elkövetett robbantások helyszínén találtak egy szíriai és egy egyiptomi útlevelet két öngyilkos merénylő maradványai mellett. A CNN hírtelevíziós nyomozati forrásokra hivatkozva közölte vasárnap, hogy az egyiptomi útlevél feltehetően hamis. A másik útlevélnek a tulajdonosát októberben regisztráltál Lérosz szigetén. Menekültként érkezett Törökországból, de a hatóságok egyelőre nem erősítették meg, hogy az illető azonos az egyik merénylővel.Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.