Párizs tízezer katonát küldhet

Párizs. Tízezer francia katona Irakba küldésének lehetőségét mérlegelik a francia fegyveres erők parancsnokságánál arra az esetre, ha Párizs és Washington megállapodásra jut az iraki újjáépítésben a világszervezetnek biztosítandó szerep vízválasztó kérdésében.

Párizs. Tízezer francia katona Irakba küldésének lehetőségét mérlegelik a francia fegyveres erők parancsnokságánál arra az esetre, ha Párizs és Washington megállapodásra jut az iraki újjáépítésben a világszervezetnek biztosítandó szerep vízválasztó kérdésében. Jacques Chirac francia elnök az ENSZ-közgyűlés előtt kijelentette: ez idő szerint elképzelhetetlen számára, hogy francia haderőt telepítsenek Irakba. Az elnöki állásfoglalás azonban hangsúlyozottan a mai helyzetről szólt, a holnap esetére nem zárt ki semmit – írta tegnap a Libération. A fegyveres erők vezérkari főnökségétől származó információkból a baloldali-liberális párizsi újság megtudta, hogy a francia hadsereg legfelsőbb szintjén a britek iraki részvételével azonos nagyságú erő odavezénylésének feltételeit tanulmányozzák. Hivatalos felkérés még nem érkezett, és konkrét tervezési munka sincs még folyamatban. Bernard Thorette tábornok, a szárazföldi erők vezérkari főnöke szükség esetén 7-15 ezer embert tud a politika rendelkezésére bocsátani. A Libérationnak nyilatkozva közölte, szerződése arra kötelezi, hogy állandóan 30 ezer embert tartson készenlétben a kormány igényeinek biztosítása céljából. Papíron a helyzet egyszerű: 100 ezer katona tartozik a különleges feladatokra készenlétben tartott egységekhez. Jelenleg ebből az állományból 23 ezer fő külföldi misszión tartózkodik. Összesen tízezer francia katona teljesít feladatot Elefántcsontparton, Koszovóban és Afganisztánban. Az esetleges iraki megbízatás súlyos kérdéseket vet fel. Egy magas rangú katonatiszt például számításba veszi, hogy az iraki lakosság nem fogadná rokonszenvvel a francia egyenruhásokat: egy részük azért nem, mert a megdöntött Szaddám Huszein diktátor védelmezőit látná bennük, mások viszont az amerikai hadsereg szövetségeseiként újabb megszálló erőnek tekintené őket. A közel-keleti arab országba az USA első számú fegyvertársa, Nagy-Britannia katonái után további öt európai uniós tagállam – Dánia, Hollandia, Olaszország, Spanyolország és Portugália – küldött fegyveres segéderőt. Chirac elnök Gerhard Schröder német kancellár ajánlatához csatlakozva eddig mindössze arra tett ígéretet, hogy országa saját területén vállalja iraki rendőrök kiképzését. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?