Berlin. A francia szenátus egyik tagja tegnap bírálta az Európai Unió intézményeinek reformját sürgető angol-német kezdeményezést.
Párizs bírálja a Blair-Schröder levelet
Berlin. A francia szenátus egyik tagja tegnap bírálta az Európai Unió intézményeinek reformját sürgető angol-német kezdeményezést. Jean Francois-Poncet volt francia külügyminiszter úgy vélekedett, hogy Tony Blair és Gerhard Schröder hétfőn nyilvánosságra hozott levele nem a föderatív Európa irányába mutat, noha a német kancellár korábban emellett kötelezte el magát. „Fölmerül a kérdés, milyen Európát szeretne Schröder? A levélben ugyanis egy szó sem esik az Európai Parlamentről és az Európai Bizottságról.“ Poncet sajnálatosnak nevezte, hogy Párizs és Berlin mindmáig nem volt képes közös álláspontot kialakítani az EU intézményi reformjairól. Ezt a kétoldalú viszony gyengüléseként értelmezte, márpedig az szerinte egyet jelent Európa gyengülésével. A politikus szerint az unió közeli bővítése megbéníthatja a szervezetet, ha elmaradnak az intézményi reformok. Utóbbiakról viszont csakis német-francia egyetértés alapján lehet tárgyalni és megállapodni. „Erről jelenleg nem beszélhetünk, és éppen ez okozza a problémát“. A szenátor szerint még nincs szó német-angolszász vagy spanyol-francia-olasz tengely kialakulásáról az EU-n belül. A hétfőn közzétett levél és a hasonló megnyilatkozások arra viszont alkalmasak, hogy elfedjék, mik a céljai Európában Németországnak.
Richter Sándor, a Bécsi Gazdasági Összehasonlító Tanulmányok Intézete (WIIW) kutatója szerint az EU bővítési elképzelései rendkívül ambiciózusak, de könnyen lehet, hogy a kitűzött két célt, a 2004-es időpontot és tíz ország együttes felvételét nem sikerül egyszerre teljesíten. Mint mondta, a tíz új taggal való bővítés 2004-es tervezett időpontjának betartásához túl sok feltételnek kell teljesülnie, ezért a gyakorlatban minden igyekezet ellenére is valószínűbbnek tűnik ma a 2005-ös határidő. A most elgondolt bővítéshez ugyanis minden mai tagjelöltnek le kell zárni az összes fejezetet, az EU-nak ki kell dolgoznia belső reformját és minden tagállamnak ratifikálnia kell a csatlakozási szerződéseket. Mindez együtt, az ügymenet ismeretében, nehezen valósítható meg, ha nem is zárható ki - mondta tegnap Richter.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.