Az EU szerint Grúzia egyre jobban távolodik a demokratikus normáktól

Grúzia EU

A közigazgatási szabálysértési kódex, a büntetőtörvénykönyv és a gyülekezési törvény módosításainak elhamarkodott elfogadása messzemenő hatással lesz a grúz társadalomra; ezek a fejlemények komoly visszalépést jelentenek Grúzia demokratikus fejlődése szempontjából, és nem felelnek meg egy EU-tagjelölt országgal szembeni elvárásoknak – hívta fel a figyelmet Kaja Kallas kül-és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő és Marta Kos bővítésért felelős uniós biztos pénteki sajtóközleményében.

Szerdán a grúz parlament első olvasatban elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely bűncselekménnyé nyilvánítja az erőszakra való felhívást, és akár három évi börtönbüntetést is kiszabhat érte. A jogszabály szigorítja a rendőri intézkedéssel való szembeszegülés és az állami tisztségviselők elleni támadások büntetését is. Emellett változtatások lesznek a közigazgatási törvényben, például tilos lesz engedély nélkül bárhol megmozdulásokat szervezni.

Az uniós tisztségviselők szerint a grúzi hatóságok megfélemlítési taktikákat és erőszakot alkalmaznak a kritikus hangok elhallgattatására, békés tüntetőket, újságírókat és ellenzéki politikusokat céloznak meg és vonnak felelősségre pusztán azért, mert éltek alapvető jogaikkal.

Felhívták a figyelmet a politikai okokból fogva tartott újságíró, Mzia Amaglobeli esetére, aki jelenleg éhségsztrájkot folytat a börtönben, és felszólítottak minden jogtalanul bebörtönzött újságíró, aktivista és politikai fogoly szabadon engedésére.

Továbbá arra buzdították a hatóságokat, folytassanak párbeszédet az összes politikai szereplővel és a civil társadalom képviselőivel. „Semmilyen lehetőséget nem szabad kizárni a bizalom és a párbeszéd helyreállítása érdekében” – hívták fel a figyelmet.

A strasbourgi székhelyű Európa Tanács főtitkára, Alain Berset pénteki közleményében emlékeztetett: az ET és a grúz kormány tavaly decemberben Tbilisziben megállapodott abban, hogy létrehoznak egy közös munkacsoportot azon törvény módosítása céljával, amelyet a grúz parlament 2024-ben márciusában szavazott meg a „külföldi befolyásról”. A grúz kormány most mégis úgy döntött, hogy nem kíván részt venni a munkacsoportban, és nem hajlandó módosítani a törvényt.

A főtitkár kifejezte csalódottságát a kormány döntése, valamint aggodalmát a grúz jogállamiság, az emberi jogok helyzete és a politikai polarizáció miatt. A következő lépés annak felmérése lesz, hogy a grúz kormány döntése milyen következményekkel jár. A párbeszéd a grúz hatóságokkal továbbra is folyamatos – áll a sajtóközleményben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?