Téli töltődés a szabadban

téli sport

Hajlamosak vagyunk télen a meleg szobában begubózni, pedig kint a friss levegőn sok lelki eredetű stressztől tudunk megszabadulni. Egy kis mozgással, a helyes légzéssel testünk is hozzájuthat a hőn áhított oxigénjéhez, mi pedig frissebbnek, energikusabbnak érezhetjük magunkat.

Gyakran sóhajtunk egy nagyot, mikor valami számunkra nem tetsző dolgot hallunk. Ez nem csupán egyfajta elengedése mindannak a stressznek, amit akkor ott felveszünk, hanem egy rendkívül összetett folyamat is szervezetünk számára. Ez a spontán reflex gondoskodik a mély és szabad légzésről. Levegővételkor szervezetünk felveszi az oxigént, kilégzéskor pedig leadja a keletkező szén-dioxidot. Ez a fajta cserekapcsolat létfontosságú, hiszen a sejtek így veszik fel az oxigént, amit a vér szállít, majd a sejtlégzésben részt vevő enzimek segítségével oxidálják a szerves vegyületet. Mivel az életfolyamataink az oxigéntől függnek, csökkenésével az életerőnk és a reakcióképességünk is csökken. Így télen hajlamosabbak leszünk a betegségekre. 

Gyalog, sétálva! 

A rövidebb utakat megtehetjük gyalog, közben pedig jó mélyeket szippanthatunk a friss levegőből. Bár a mindennapi gyaloglást sokan nyűgnek érzik, az embernek alapvetően szüksége van a mozgásra. Tehát nemcsak környezetünket óvjuk, ha inkább a gyaloglást választjuk, hanem egészségügyileg is jót teszünk magunkkal. Ha pedig ennél több időnk van és nem épp a munkába rohanásról van szó, akkor válasszunk ki egy-egy délutánt vagy estét, és menjünk ki egyszerűen csak sétálni. Közben nézegessünk, lassítsunk, lélegezzünk mélyeket. Így jobban megismerjük a környéket is, sokszor sajnos azt sem tudjuk, hol élünk igazából, mi vesz körbe minket. 

Futhatunk is! 

Többnyire nincs egész télen dermesztő hideg. Vannak enyhébb napok, amikor rétegesen öltözve, fülünket, fejünket elfedve, kesztyűt húzva, elmehetünk a közeli parkba futni is. A légzési és keringési rendszerre gyakorolt jótékony hatása mellett számos ok szól a futás mellett. Például növeli a szervezet ellenálló képességét, stresszoldó, valamit alakformáló is. A gyaloglás és a séta mellett a legegyszerűbb mozgásnak számít. 

Korcsolyázzunk! 

A téli sportok egyik kedvelt eszköze a korcsolya. Igaz, inkább a fiatalok sportja. Ha a közelünkben van tó, kint pedig elég hideg a hőmérséklet, akkor nagyon egyszerű a dolgunk. Csak fel kell öltözni, korcsolyát ragadni és jégre menni. 

(vitaminsziget)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?