Ötvenszázalékos siker

Brüsszel. Hétfőig, vagyis uniós csatlakozásunk második évfordulójáig minden régi EU-tagország döntött a kelet-európai munkaerő-áramlásról. A pesszimisták kevesebbet vártak, az optimisták többet. A lényeg: május elsejétől a szlovák állampolgárok is szabadabban vállalhatnak munkát az unió területén.

A németeknek és osztrákoknak sem kellene három évet várniuk a nyitássalSITA/AP-felvételAz Európai Bizottságaktualizált összesítése rámutatott: ha egy ország vasárnapig nem értesítette Brüsszelt a hosszabbításról, a korlátok május elsejétől automatikusan megszűntek. Az akadályok legfeljebb 2009. áprilisig hosszabbíthatók meg, utána – legfeljebb még két évig – már csak abban az esetben, ha bizonyított, hogy feloldásuk súlyos zavarokat okozna egy-egy ország munkapiacán. Minden tagországnak kizárólagos joga dönteni a hosszabbításról, de az unió kormánya és az Európai Parlament határozottan arra biztatta a tagokat, hogy számolják fel a korlátozásokat.

Nagy-Britannia, ĺrország és Svédország már a csatlakozás óta korlátozás nélkül engedi területére az új tagállamok alkalmazottait, Spanyolország, Portugália, Görögország és Finnország most csatlakozott hozzájuk. Franciaország, Olaszország, Belgium, Dánia és Luxemburg fenntart bizonyos korlátozásokat, de összességében enyhíti az akadályokat. Németország és Ausztria nem változtat a jelenlegi korlátozásokon. Hollandiában a kormány a jövő év elejétől enyhíteni szeretné a korlátozásokat, de a parlament ellenkezése miatt egyelőre hivatalosan azok fenntartását jelezte, illetve a rendszer felülvizsgálatát még ez év végén.

A bizottság országonkénti bontásban közzétett emlékeztetőjéből kiderül, hogy Ausztria és Németország a munkavállalási engedélyek rendszerét alkalmazza továbbra is, és a határokon átnyúló szolgáltatások terén is fenntartja korlátozásait. Dánia egy parlamenti döntés értelmében valószínűleg három évig fenntartja a teljes idejű állásoknál alkalmazott engedélyrendszerét, de a kvótákat eközben felszámolja, és munkaerőpiacát fokozatosan rugalmasabbá és nyitottabbá teszi.

Belgium egyes ágazatokban – például az ápolónők, a tűzoltók, szakmunkások, könyvelők, mérnökök alkalmazásánál – enyhíti az eljárást. Franciaország azt jelezte, hogy fokozatosan feloldja a korlátozásokat, de ennek mikéntjéről még konzultál a szociális partnerekkel. Luxemburg egyelőre a mezőgazdaság és a vendéglátóipar terén enyhíti az eljárást, és már jövőre újra áttekinti a kérdést. Olaszország fenntartja a restrikciókat, de 170 ezerrel emeli az új EU-tagok munkavállalóinak létszámára vonatkozó kvótát.

Az EB múlt hét végi sajtótájékoztatóján Vladimír Špidla foglalkoztatási biztos szóvivője, Katharina von Schnurbein elmondta, a testület összességében elégedett a tagországok magatartásával, hiszen még néhány hónapja sem várt volna ennyi fejleményt. Megismételte: a korlátozásokat fenntartó országok is bármikor dönthetnek a feloldásról vagy enyhítésről, ehhez nem szükséges megvárni a három év múlva eljövő újabb határidőt. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?