<p>A szaúdi hatóságok őrizetbe vettek legalább 22 síita aktivistát, akik a múlt héten tüntettek a közösségüket hátrányosan érintő megkülönböztetések ellen - közölték vasárnap helyi aktivisták.</p>
Őrizetbe vették a múlt heti tüntetés több résztvevőjét Szaúd-Arábiában
A síiták főképpen a sivatagi királyság keleti részén élnek, itt található az olajkincs nagyobb része. A terület közel van Bahreinhez, ahol a síita többség a közelmúltban a szunnita uralkodó réteg ellen indított tüntetéseket.
Szaúd-Arábiában Katíf és a szomszédos Avvámíja városokban kezdődtek az első síita tiltakozások, és ezek átterjedtek Hofúf városára is. Követeléseik között szerepel egyebek mellett a bírósági tárgyalás nélkül fogva tartott emberek szabadon bocsátása.
A szaúdi síiták gyakran sérelmezik, hogy nekik meg kell küzdeniük a magasabb államigazgatási posztokért és általában olyan előnyökért, amelyeket a társadalom többi rétege könnyebben elér.
A kormány, amely nemigen ad teret az eltérő felfogásoknak, tagadja a vádakat. Szaúd-Arábia politikai berendezkedése abszolút monarchia, nincs választott parlamentje. A belügyminisztérium szombati közlése szerint a tüntetések megsértették az iszlám törvényét és a királyság hagyományait.
Síita aktivisták arról számoltak be, hogy közel tíz bebörtönzött férfi hozzátartozóit kipenderítették a helyi kormányzó hivatalából, amikor megkíséreltek átadni neki egy petíciót.
Szaúd-Arábia, amely az Egyesült Államok szövetségese, eddig elkerülte az olyan tömegdemonstrációkat, mint amelyek Egyiptomban és Tunéziában a rezsimek megbukásához vezettek, de azért érezhető a feszültség, miután a térség több államára is átterjedtek a zavargások.
Több mint 17 ezren támogatták a Facebook közösségi honlapon terjedő felhívást két tüntetés megtartására. Liberálisok, mérsékelt iszlamisták és síiták laza szövetsége pedig felhívást intézett Abdallah bin Abdel-Aziz királyhoz, hogy engedélyezze a választásokat.
Az uralkodó három hónap után, külföldi gyógykezelését követően nemrég tért vissza Rijádba, és mintegy 37 milliárd dollár értékű jóléti csomag mellett döntött, hogy kordában tartsa az elégedetlenkedőket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.