<p>Magyarország megújítása és átszervezése az európai elvek és értékek alapján történt - jelentette ki az Európai Parlament (EP) szerdai, Magyarországról szóló vitájában Orbán Viktor, rámutatva: e megújítás és annak tempója mellett természetes, ha felmerülnek vitás kérdések.</p>
Orbán Viktor az Európai Parlamentben - összefoglaló
A kormányfő hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az EU által felvetett problémák könnyen, egyszerűen, gyorsan orvosolhatók, továbbá kiemelte azt is, hogy az új alaptörvénnyel kapcsolatban eddig nem érkezett jogi kifogás.
A törvényalkotási munkára kitérve a miniszterelnök elmondta: tavaly megszületett az új alkotmány és 25 sarkalatos törvény. Másfél év alatt 365 törvényt alkotott meg a Ház - jegyezte meg, majd a strukturális reformokkal folytatta. "Mindent átszerveztünk, ami Magyarországon államadósságot termelt" - foglalta össze.
Rámutatott ugyanakkor, hogy mindez érdeksérelemmel is járt, majd példaként említette a bank- és a válságadót.
Az új alaptörvényre rátérve Orbán Viktor emlékeztetett: "az 1949-es kommunista alkotmány helyett - utolsóként a volt megszállt országok közül - új alkotmányt hoztunk létre".
A magyar miniszterelnök beszédét megelőzően José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke azt mondta: a jegybanki függetlenség kérdésével foglalkozni kell még azelőtt, hogy megkezdődnének Magyarországgal a tárgyalások az igényelt pénzügyi támogatásról. Emlékeztetett arra, hogy az általa vezetett testület az előző napon konkrét kifogásokat fogalmazott meg a közelmúltban hozott magyar törvények miatt.
Az EP-vitát követő sajtótájékoztatóján Orbán Viktor azt mondta, hogy amikor Magyarország segítséget kér a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az Európai Uniótól, nem pénzt kér, hanem egy biztonsági hálót, egy ígérvényt.
A miniszterelnök szavait úgy összegezte, hogy az IMF-tárgyalások nem az államcsőd megakadályozásáról, nem a hitelről szólnak.
Az Európai Parlamentben Magyarországról folytatott vitát értékelve Orbán Viktor úgy fogalmazott: fontos, fantasztikus nap volt ez az új magyar alkotmány számára.
A Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete összevonásának lehetőségéről szólva a kormányfő a sajtótájékoztatón közölte: "nekünk az ügy nem fontos". Ha az Európai Bizottság úgy gondolja, hogy ne vonják őket össze, akkor külön maradnak - jelentette ki.
Orbán Viktor kérdésre úgy fogalmazott, "akkor vagyok kemény, amikor a hazám érdeke azt megkívánja, és akkor kötök kompromisszumot, amikor a magyar emberek érdeke megkívánja".
A Fidesz örömét fejezi ki, hogy Orbán Viktor ismét megvédte Magyarországot a nemzetközi baloldal támadásától az Európai Parlamentben. Selmeczi Gabriella szerint az Európai Bizottság keddi döntése semmilyen módon nem kritizálja új alaptörvényt, "amelyre minden magyar ember büszke lehet".
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint Magyarországot nem az unió, hanem az európai balliberálisok támadják, és a bírálók teljes tájékozatlanságról tettek tanúbizonyságot a szerdai vitanapon. Harrach Péter, a kisebbik kormánypárt frakcióvezetője azt mondta: világossá vált, hogy a hagyományos európai értékeket nem a baloldal képviseli.
Harrach Péter úgy látta, világossá vált a kettős mérce használata is. Példaként említette, hogy Gyurcsány Ferenc korábbi kormányfő a Magyar Nemzeti Bank vezetését nem két, hanem négy emberrel bővítette, és akkor Európában csend volt.
Az MSZP elnöke szerint már nemcsak itthon, hanem Strasbourgban is hazudik Orbán Viktor. Mesterházy Attila ugyanakkor azt mondta: helyes, hogy a kormány kész módosítani az Európai Bizottság által kifogásolt törvényeket, és az is, hogy Orbán Viktor változtatott korábbi stílusán. A politikus üdvözölte, hogy a kormányfő ezúttal "nem üzent hadat senkinek".
Az MSZP elnök-frakcióvezetője a kormányfő több állítását cáfolta, hazugságnak minősítette például, hogy az Orbán-kormány csőd közeli helyzetben vette volna át az országot. Szintén hazugság - mondta -, hogy az alaptörvénnyel szemben nem érkezett uniós kifogás.
A Jobbik sajnálattal vette tudomásul, hogy egy többórás, Magyarország helyzetét taglaló vita mindenről szólt, csak éppen a magyar emberek mindennapjait érintő kérdésekről nem - közölte Gyöngyösi Márton, a párt frakcióvezető-helyettese.
A Jobbik szerint Magyarország jövője azon múlik, hogy az EU-integráció oltárán feláldozott gazdasági és politikai szuverenitását vissza tudja-e szerezni. Az LMP szerint Orbán Viktor kétszínű játékot játszik a nemzetközi terepen és valótlant állít, "magyarán szólva hazudik" az Európai Parlament előtt. Országgyűlési képviselőjük, Jávor Benedek budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: a kormányfő "ezt a hazárdjátékot (…) a magyar emberek sorsával játssza".
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint az Európai Parlament szerdai vitája Magyarországról ismét bebizonyította, hogy az unió nem az országot, hanem a kormányt ültette szégyenpadra - mondta Vadai Ágnes, a Gyurcsány Ferenc vezette párt elnökségi tagja.
A független képviselő a kormányt arra szólította fel, értse meg és vegye figyelembe az elhangzottakat, valamint az Európai Bizottság által megfogalmazott aggályokat, észrevételeket, ne folytassa a megkezdett szabadságharcot, és térjen vissza az európai értékekhez.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.