Olasz–német haragszomrád

Berlin/Róma/Párizs. Gerhard Schröder német kancellár olaszországi nyaralásának lemondásával fenyegetőzik, ha büntetlenek maradnak egy római államtitkár német turistákra tett megjegyzései. Hétfőn és tegnap tovább éleződött a feszültség az EU soros elnöke és az unió legerősebb tagországa között.

Schröder német kancellár fenyegetőzéséről a Der Tagesspiegel számolt be. A közvetlen előzmény: Stefano Stefani, az olasz gazdasági tárca államtitkára az Észak önállósodását sürgető Északi Liga lapjának, a Padaniának úgy nyilatkozott, hogy a német turisták „a nyári szabadság idején hangoskodva, arrogáns magabiztosságtól ittasan benépesítik strandjainkat”. Egy másik megfogalmazása szerint a németek „egyforma szupernacionalista szőkék, akik lármázva rászabadulnak strandjainkra”.

Béla Anda német kormányszóvivő a Der Tagesspiegelnek azt mondta, „ha ezek a kijelentések az olasz kormány helyeslésére találnak, és következmények nélkül maradnak, a kancellár lemondja tervezett olaszországi nyaralását”. Kifejtette: „Hihetetlen kijelentések ezek az olasz kormánynak a turizmusért felelős államtitkára részéről. Általánosítóak minden némettel szemben, akik szívesen töltik szabadságukat Olaszországban. Mindenki tudja, menynyire kedveli a német kancellár Itáliát, ezt a nagyszerű országot, barátságos embereivel és kimagasló kultúrájával együtt.”

Megfigyelők szerint túl gyorsan jött az újabb feszültségkeltés a múlt heti német–olasz nyilatkozatpárbaj után. Akkor Silvio Berlusconi, az EU-elnökséget fél évre átvevő Olaszország miniszterelnöke a strasourgi Európai Parlamentben azt ajánlotta Martin Schulz német képviselőnek – utóbbi Berlusconit érintő indulatos bírálata után –, hogy vállalja el a kápó szerepét egy most készülő, koncentrációs táborban játszódó filmben. Berlusconi az eset után felhívta Schrödert, aki kollégájának sajnálkozását bocsánatkérésnek tekintette. Berlusconi azonban később Rómában leszögezte: nincs bocsánatkérésről szó, ő csak amiatt sajnálkozott, hogy ironikusnak szánt viccét félreértették.

Stefano Stefani államtitkár tegnap elképesztőnek és propagandacélokat szolgálónak minősítette azt a vitát, amelyet a német turisták arroganciájáról elhangzott kijelentései váltottak ki. Egyben a Garda-tó melletti nyaralásra hívta meg az olaszországi vakációját lemondani készülő német kancellárt. Stefani a késleltetett német reakció miatt is csodálkozott: „Ha szavaim valóban olyan súlyosak és sértőek lettek volna, a reakciónak azonnalinak és viharosnak kellett volna lennie. Nem pedig egy késleltetett robbanásnak...” Majd hozzátette: mindenki számára világos, hogy miután „Berlusconi lecövekelt és nem hátrált egy tapodtat sem, (a németek) úgy ítélték meg, hogy jobb egy újabb frontot nyitni az olasz–német kapcsolatok elmérgesítésében”.

Meglepő módon Párizsból kapott támogatást az olasz kormányfő. Nicole Fontaine francia iparügyi társminiszter, az Európai Parlament volt elnöke kijelentette: a Berlusconi megjegyzése által keltett vitát az Európai Parlamentben az olasz miniszterelnöknek célzott sértés váltotta ki, és az ilyen jelenségeknek meg kell szűnniük. „Csodálkozom, hogy a figyelem és a felháborodás egyedül Berlusconi válaszára irányul, és az azt kiváltó sértéssel nem foglalkoznak” – mondta Fontaine, hozzátéve: ez a saját véleménye. Ő persze – mint megfigyelők rámutatnak – maga is érintett az ügyben, mert Martin Schulz német képviselő nagy vihart kavart múlt szerdai felszólalásában Fontaine-t is bírálta korábbi parlamenti elnöki tevékenysége miatt. A volt EP-elnök úgy véli, hogy ez a vita nincs arányban azzal a kihívással, amellyel az EU soros olasz elnökségének szembe kell néznie.

Náci köszöntés brit iskolában

London. Náci karlendítéssel fogadta a minap egy brit iskola négy diákja az egyik német nemzetiségű tanárnőt, és rasszista megjegyzéseket tettek rá. A szóban forgó cardiffi iskola igazgatója, Chris Hollowood úgy véli, hogy összefüggés lehet a diákok viselkedése és Silvio Berlusconi botrányt kavart megjegyzése között – írta tegnap az esetről a The Independent liberális brit lap. A tanárnő azt kérte az igazgatótól, hogy ne büntesse meg a vétkes diákokat. Thomas Matussek londoni német nagykövet bírálta a brit történelemoktatás tantervét, mert az szerinte túl nagy súlyt fektet Németország náci korszakára, miközben elsikkad a demokratikus Német Szövetségi Köztársaság története. Charles Clarke oktatási miniszter jelezte: alaposabban megvizsgálja, hogy csakugyan fennáll-e ilyen aránytalanság. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?