<p>Fogytán az idő az iráni atomdosszié diplomáciai úton történő megoldására - állapította meg egybehangzóan Barack Obama amerikai és Dmitrij Medvegyev orosz elnök vasárnap a szingapúri az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozóján tartott megbeszélésükön.</p>
Obama-Medvegyev: fogytán az idő az iráni atomdosszié diplomáciai megoldására
Sajnos, legalábbis eddig, Irán szemmel láthatóan nem volt képes elfogadni az uránkészlete külföldi dúsíttatására vonatkozó, mindenki által konstruktívnak elismert ENSZ-javaslatot - mondta Obama. Medvegyev pedig kijelentette: a közös erőfeszítéseknek köszönhetően a tárgyalási folyamat nem állt le, de nem vagyunk elégedettek az ütemével. Ha az Iránnal folyó tárgyalásoknak nem lesz eredménye, akkor elképzelhető, hogy "más eszközöket" kell alkalmazni. Egyértelmű célunk van: egy átlátható atomprogram, nem pedig egy olyan, amely aggodalmat kelt másokban - tette hozzá.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) olyan javaslatot terjesztett Irán elé hogy gyengén dúsított uránkészletének nagy részét Oroszországban dúsíttathatja tovább, majd Franciaországban alakíttathatja át nukleáris fűtőanyaggá. Irán azonban kifogásolta, hogy ezáltal egy időre fűtőanyag nélkül marad egy tudományos célokat szolgáló reaktora. Ezután ígéretet kapott arra, hogy külföldről történő üzemanyag-szállítással megoldják a problémát. Teherán ebben a javaslatban is talált kivetnivalót, és további tárgyalásokat akart, de Washington elutasította ezt.
Egy amerikai diplomata egy hete azt mondta: az Egyesült Államok elég időt adott Teheránnak arra, hogy elfogadja a javaslatot, és ezzel eloszlassa a gyanút atomfegyverprogramja létezése felől.
Obama és Medvegyev optimistán nyilatkozott arról, hogy decemberre elkészül az új megállapodás, amely felváltja a hadászati atomfegyverek számának csökkentéséről szóló és december 5-én lejáró START-1 szerződést.
Az orosz és az amerikai tárgyalóküldöttségek feszített tempóban dolgoznak az új szerződés megszerkesztésén, és Obama szerint az utóbbi néhány hónapban nagyon sokat haladtak előre. Mindkét elnök beszélt arról, hogy a szerződésben még mindig vannak kérdéses műszaki és politikai részletek, de konkrétumokat nem említettek. Amerikai tisztségviselők szerint elképzelhető, hogy a szerződést Obama decemberi európai útja alkalmával írják alá.
Az új megállapodást célzó tárgyalások idén áprilisi elindítása illeszkedik Obama azon tervébe, hogy javítsa hazája Oroszországhoz fűződő viszonyát, amely a Bush-kormány idején a leghűvösebbé vált a hidegháború óta eltelt időszakban.
Az 1991-ben aláírt START-1 az Oroszország (illetve elődje, a Szovjetunió) és az Egyesült Államok között a nukleáris leszerelésről kötött ötödik szerződés.
Robert Gibbs fehér házi szóvivő elmondta: Obama az APEC-csúcstalálkozón felszólította a mianmari katonai vezetést, hogy bocsássa szabadon házi őrizetéből Aung Szan Szú Kji ellenzéki vezetőt. Az amerikai elnök - a többi államférfihoz hasonlóan - egy asztalnál ült Thein Szein mianmari kormányfővel, de nem beszélt vele közvetlenül, és nem is fogott vele kezet - tette hozzá.
A találkozó végén kiadott közös nyilatkozat azonban nem tartalmaz olyan felhívást, hogy a mianmari vezetés bocsássa szabadon a politikai foglyokat a jövő évi választások előtt. Mindazonáltal most fordul elő először, hogy a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) tagjai azonosan ítélik meg a burmai rendszert.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.