<p>Stockholm/Washington. Barack Obama tegnap Svédországba érkezett, pár órával korábban egy szenátusi bizottság gyakorlatilag igent mondott a Szíria elleni háborúra. Putyin orosz elnök óva intette a Nyugatot az egyoldalú fellépéstől.</p>
Obama belelovalja magát a háborúba
ÖSSZEFOGLALÓ
„Nem én húztam vörös vonalat, hanem a nemzetközi közösség és a Kongresszus (...) Nem az én szavahihetőségem forog kockán, hanem a nemzetközi közösségé, Amerikáé és a Kongresszusé” – állította az amerikai elnök tegnap Stockholmban, a svéd miniszterelnökkel, Fredrik Reinfeldt-tel közös sajtóértekezletén az esetleges szíriai beavatkozással kapcsolatban. Obama így válaszolt arra a kérdésre, nem forog-e kockán a szavahihetősége annak fényében, hogy korábban vörös vonalnak nevezte a vegyi fegyverek bevetését, aminek átlépése megtorlást von maga után. Az elnök szerint a vörös vonalat a nemzetközi közösség húzta meg, amikor illegálisnak minősítette a vegyi fegyverek bevetését.
Szkeptikus svédek
A svéd–amerikai tárgyalások fókuszában hivatalosan gazdasági kérdések állnak, de Carl Bildt külügyminiszter szerint a fő téma Szíria. Reinfeldt pedig azt mondta: megérti az amerikaiak csalódottságát, de bármilyen döntés előtt „bizonyítékok kellenek”. Meg kell várni, hogy milyen eredménnyel zárul azoknak a mintáknak az elemzése, amelyeket az ENSZ megbízásából a svéd Ake Sellström vezette szakértői csoport tagjai vettek Szíriában a feltételezett gáztámadások helyszínén.
Stockholm nagylelkű
Svédország az első európai államként állandó letelepedési engedélyt ad minden oda érkező szíriai menekültnek – erről döntött a bevándorlási tanács. A TT svéd hírügynökség szerint a döntés minden olyan szíriai menekültre is kiterjed, aki korábban humanitárius okokból időleges tartózkodási engedélyt kapott az országban. Svédországba az előző két év folyamán 15 ezer menekült érkezett Szíriából, közülük nyolcezren csak hároméves tartózkodási engedélyt kaptak. A keddi döntés értelmében ők is állandó letelepedési engedélyhez jutnak, és családtagjaikat is Svédországba hozhatják.
Ma nyílik a G20-csúcs
Obama ma utazik a skandináv országból Oroszországba, ahol ma és holnap részt vesz a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az EU-t tömörítő G20-as csoport szentpétervári csúcstalálkozóján. Már azelőtt is borítékolható volt, hogy a gazdasági kérdések helyett Szíria lesz a fő téma, hogy Obama szombaton bejelentette, Bassár al-Aszad szíriai elnök megbüntetésére készül a Damaszkusz közelében augusztus 21-én végrehajtott vegyifegyver-támadás miatt. Az elnök a kongresszus felhatalmazását kérte a katonai csapáshoz. Az amerikai törvényhozás döntése legkorábban a jövő héten várható, a képviselők ugyanis szeptember 9-én térnek vissza a nyári törvénykezési szünetből.
60 napos katonai akció
Helyi idő szerint kedden éjszaka az amerikai szenátus külügyi bizottsága megállapodott a Szíria ellen katonai erő alkalmazását engedélyező határozat tervezetében. Ez 60 napra korlátozva engedélyezi a katonai akciót, de ez – bizonyos feltételekkel és csak egyszer – 30 nappal meghosszabbítható. Megtiltja szárazföldi erők bevetését Szíriában.
Az USA legnagyobb Izrael-barát szervezetei Obama mellé álltak. A katonai csapással Washington azt üzenné Bassár el-Aszad szíriai elnök támogatóinak – Iránnak és a libanoni síita Hezbollahnak –, hogy nem tűri a tömegpusztító fegyverek alkalmazását.
Martin Dempsey tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke a meghallgatáson kijelentette, minél nagyobb arányú lesz a kongresszus általi felhatalmazás, annál könnyebb lesz előkészíteni a katonai akció tervét. A tábornok elismerte, hogy fennáll a konfliktus eszkalálódásának veszélye.
Putyin sem enged
Az orosz elnök kedden terjedelmes interjút adott az AP hírügynökségnek és a Pervij Kanal orosz állami tévének a G20-as csúcs előtt. Közölte: Moszkva leszállította Szíriának az Sz–300-as légvédelmi rakétarendszer egyes elemeit, de a további szállításokat befagyasztotta. Célzott rá: esetleg másutt is elad ilyen, nagy hatékonyságú rakétarendszereket, ha a nyugati országok az ENSZ BT jóváhagyása nélkül megtámadják Szíriát. E burkolt fenyegetés azt jelenti, hogy Moszkva felújítaná az Sz–300-asok szállításáról szóló szerződését Iránnal.
Putyin Szíriáról hangsúlyozta: „Ha van bizonyíték arra, hogy vegyi fegyvereket vetett be a reguláris hadsereg, azt az ENSZ BT elé kell tárni. És annak meggyőzőnek kell lennie. Nem alapulhat híreszteléseken…” Még az USA-ban is „vannak szakértők, akik szerint a kormány által előterjesztett bizonyítékok nem tűnnek meggyőzőknek, és akik nem zárják ki, hogy a (szíriai) ellenzék hajtott végre előre kitervelt provokatív akciót”. Mindamellett Putyin nem zárta ki egy Szíria elleni katonai művelet elfogadását, ha egyértelmű bizonyíték van arra, hogy az Aszad- rezsim a felelős a vegyi fegyverek bevetéséért.
Gyülekező hadihajók
Oroszország egy rakétacirkálót küld a Földközi-tenger keleti részébe, hogy átvegye az orosz haditengerészeti tevékenység irányítását a térségben – közölte egy orosz katonai forrás. A Moszkva nevű cirkálóhoz csatlakozik a balti-tengeri flotta egy rombolója és a fekete-tengeri flotta egy fregattja is. A hét elején egy felderítőhajót is a térségbe küldtek az oroszok. A térségben megsokszorozódott az amerikai haditengerészeti jelenlét is.
Egy tegnapi nyilatkozatában még tovább ment az orosz elnök. Figyelmeztette az amerikai kongresszust, hogy nincs joga jóváhagyni erő alkalmazását Szíria ellen az ENSZ BT döntése nélkül, s ha ezt mégis megtenné, az „agressziós cselekedet” lenne. Az emberi jogi tanács ülésén beszélt hazugsággal vádolta meg John Kerry amerikai külügyminisztert. (MTI, TASR, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.