<p>Nagyon nyugtalanítónak nevezte José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke kedden azokat a jelentéseket, amelyek szerint az Egyesült Államok európai intézmények ellen folytatott kémtevékenységet. Az Európai Parlament (EP) vizsgálóbizottság felállítását is mérlegeli.</p>
Nyugtalanítja az uniós vezetőket az amerikai kémkedés
Strasbourg |
"Átláthatóságot és egyértelműséget akarunk szövetségeseinktől, és ezt várjuk el amerikai partnereinktől is" - mondta José Manuel Barroso Strasbourgban, az EP plenáris ülésén. Herman Van Rompuy, az EU-tagországok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnöke korábban ugyancsak "komoly aggodalmának" adott hangot a jelentések miatt. Mindkét vezető európai politikus közölte, hogy az EU teljes és átfogó tájékoztatást kért az Egyesült Államoktól a vádak ügyében. Barroso elmondta, hogy Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője személyesen is beszélt John Kerry amerikai külügyminiszterrel. "Ha ezek a hírek beigazolódnak, az nagyon nyugtalanító és súlyos fejlemény lenne" - jelentette ki a bizottsági elnök. Az EP szerdán plenáris vitát készül folytatni az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségről (NSA) és az általa folytatott európai lehallgatási tevékenységről. Csütörtökre határozat elfogadását tervezik. Európai parlamenti képviselők már az elmúlt hét végén felháborodva reagáltak az amerikai kémtevékenységről szóló hírekre. Martin Schulz, az EP elnöke a strasbourgi plenáris ülést megnyitva hétfő délután azt mondta, hogy az ügy "nagyon súlyos csapás az EU és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokra nézve". Elmar Brok, az EP külügyi bizottságának elnöke úgy vélte, hogy ez a fejlemény megterheli az Egyesült Államokkal tervezett szabadkereskedelmi tárgyalásokat is. "A tárgyalások természetesen megnehezednek, mert a bizalmi viszony hiányzik" - mondta a néppárti politikus, nem zárva ki egyértelműen a tárgyalások befagyasztását sem. Guy Verhofstadt, az EP liberális frakcióvezetője kedden Strasbourgban bejelentette, hogy az EP frakcióvezetői fontolóra veszik vizsgálóbizottság felállítását a lehallgatási ügyben. A döntés várhatólag csütörtökön születik meg, és a bizottsági jelentés az év végére készülne el. Martin Schulz támogatásáról biztosította a vizsgálóbizottság létrehozását, vagy amennyiben ez mégsem állna fel, javasolta, hogy az üggyel az EP illetékes bizottsága foglalkozzon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.