Nyolc európai vezető közös cikke

London. Tony Blair brit kormányfő és hét további európai vezető közös cikkben állt ki az egységes transzatlanti fellépésért Irak lefegyverzésének ügyében a The Times tegnapi számában, figyelmeztetve egyben az ENSZ-t arra, hogy hitelességének megőrzése a tét ebben a kérdésben.

London. Tony Blair brit kormányfő és hét további európai vezető közös cikkben állt ki az egységes transzatlanti fellépésért Irak lefegyverzésének ügyében a The Times tegnapi számában, figyelmeztetve egyben az ENSZ-t arra, hogy hitelességének megőrzése a tét ebben a kérdésben. A vezető londoni napilapban közölt közös felhívást a brit kormányfő mellett Medgyessy Péter magyar, José María Aznar spanyol, Silvio Berlusconi olasz, José Manuel Barroso portugál, Leszek Miller lengyel, Anders Fogh Rasmussen dán miniszterelnök és Václav Havel távozó cseh államfő írta alá. Nincs az aláírók között Gerhard Schröder német kancellár és Jacques Chirac francia elnök. Az első gyorselemzések szerint ez Párizs és Berlin elszigetelődését jelezheti. Az európai vezetők szerint a transzatlanti viszonyrendszer nem eshet áldozatául annak, hogy a jelenlegi iraki rendszer kitartóan fenyegeti a világ biztonságát. „E transzatlanti kötelék, ma inkább, mint eddig bármikor, az egyik garanciája szabadságunknak” – áll a levélben. A közös cikk szerint az iraki rendszer és a birtokában lévő tömegpusztító fegyverek egyértelműen fenyegetik a világ biztonságát. Ezt a veszélyt világosan felismerte az ENSZ is. „Mindannyiunkat kötelez a BT 1441-es számú határozata, amelyet egyhangúlag fogadtak el. Mi, európaiak azóta megerősítettük, hogy támogatjuk a határozatot, és azt, hogy az ENSZ által kijelölt úton kívánunk haladni.” A felhívás szerint ennek jegyében a nemzetközi közösségnek továbbra is egységesen kell ragaszkodnia a bagdadi rendszer lefegyverzéséhez. „A szolidaritás, az összetartás és az elszántság kínálja a legfőbb reményt arra, hogy ezt sikerül békés eszközökkel elérni” – írják, hozzátéve, hogy „erőnk az egységben rejlik”. A cikket jegyző politikusok szerint a tömegpusztító fegyverek és a terrorizmus egymásra találása olyan fenyegetés, amelynek következményei kiszámíthatatlanok, és amelytől mindenkinek tartania kell. A levél szerint Európának nem az iraki néppel van vitája; az iraki nép valójában az első áldozata az országot jelenleg uraló brutális rendszernek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?