Norvégiában a legjobb megöregedni, Afganisztánban a legrosszabb

London |

<p>Norvégiában a legjobb megöregedni, Afganisztánban a legrosszabb - állapította meg egy nemzetközi felmérés. A 96 vizsgált országból Magyarországot a 46. helyre sorolták.</p>

A HelpAge International nevű, az idősek érdekvédelmével foglalkozó, londoni székhelyű nemzetközi szervezet másodszor adta ki kedden, az idősek világnapján a Föld lakosságának elöregedésével foglalkozó The Global AgeWatch Index című jelentését. A szervezet küldetése, hogy segítse az időseket a megkülönböztetés és a szegénység leküzdésében, a biztonságos és aktív életvitelben.

A felmérés 13 mutatót vizsgált, köztük a várható élettartamot, a nyugdíjat, a tömegközlekedési lehetőségeket és a szegények arányát a 60 éven felüliek körében. Olyan országok, amelyeknél egyes kritériumok adatai hiányoztak, nem kerültek a rangsorba, ám a listán szereplő 96 ország a Föld 60 év feletti lakosságának 90 százalékát adja.

Norvégiát Svédország, Svájc, Kanada és Németország követi a sorban: ebben az öt országban a legjobb az időskorúak helyzete. Az Egyesült Államok a 8., Japán a 9., Kína a 48., Oroszország a 65., India a 69. helyre került. A legrosszabbul teljesítő öt ország Tanzánia, Malawi, a palesztin területek, Mozambik, valamint Afganisztán.

A volt kommunista országok közül Észtországban ítélték a legjobbnak az idősek helyzetét, a 20. helyen végzett, Csehország a 25., Szlovénia a 29., Lengyelország a 32., Lettország a 35., Románia a 41. a sorban. Magyarország a 46., így a középmezőnyben helyezkedik el, a tavalyi indexen a 40. volt. Szlovákia a 47. helyen landolt, a balkáni államok és Oroszország a sereghajtók az európai országok közül. 

A HelpAge adatai alapján a világon jelenleg mintegy 868 millió 60 év feletti ember él, a Föld népességének majdnem 12 százaléka. Számításaik szerint 200-re 2,02 milliárdan lesznek, vagyis a teljes lakosság 21 százalékát teszik ki.

A nonprofit szervezet először 2014-ben adta ki az indexet, azóta öt országgal bővült a lista, az élen Norvégia helyet cserélt Svédországgal. Az idei jelentés különleges figyelmet szentelt a nyugdíjnak, amelynek segítségével az idősek aktívak és önállóak maradhatnak. Elismerte egyes latin-amerikai országok - Bolívia, Peru és Mexikó - nyugdíjtámogató lépéseit: a perui kormány 2011-ben rászorultság alapú nyugdíjprogramot indított, mely minden második hónapban körülbelül 90 dollárt (22 ezer forint) ad a nagy szegénységben élő időseknek.

A HelpAge szerint a Föld népességének csak fele várhatja, hogy legalább alapnyugdíjban részesüljön. A szervezet a nyugdíjrendszer gyorsabb kibővítésére szólította fel a kormányokat, mert az idős korú népesség száma egyre nő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?