Nobel-díj - Átvette a Nobel-békedíjat Malala és Szatjárti

Oslo |

<p>Hivatalosan átadták a Nobel-békedíjat szerdán Oslóban az indiai Kailás Szatjártinak és a pakisztáni Malala Juszafzainak, akiket a gyermekek jogainak védelmében folytatott harcukért tüntettek ki.</p>

Minden gyermeknek joga van a gyermekkorhoz és a tanuláshoz, és egyiküket sem lehet kényszermunkára fogni, ezért "a világ lelkiismeretét nem lehet jobban kifejezni, mint (az idei év díjazottjain) keresztül" - mondta Thorbjorn Jagland, az elismerést odaítélő norvég Nobel-bizottság elnöke.

"Nem azért meséltem el a történetemet, mert különleges, hanem mert nagyon is átlagos. Ez sok más lány története is" - mondta a díj átvétele után a mindössze 17 éves Malala, aki azzal vívta ki az elismerést, hogy hosszú évek óta küzd a lányok tanuláshoz való jogáért. 2012-ben hazájában, Pakisztánban a tálibok fejbe lőtték ezért.

A brutális támadás óta Nagy-Britanniában élő Malala a díjátadóra barátaival és pakisztáni, szíriai és iraki aktivistákkal érkezett. Vele tartott két olyan pakisztáni lány is, akiket vele egy napon szintén megtámadtak a tálibok, amiért iskolába akartak menni. A 16, illetve 17 éves lányok az AP hírügynökségnek azt mondták, mindhárman a "Malala misszió" tagjai, amelynek célja, hogy a fiatal lányok világon mindenhol megkapják a tanulás lehetőségét.

"Ha tanult vagy, bármit megtehetsz. Ha nem, semmit sem" - mondta az egyikük. Kailás Szatjárti gyermekjogi aktivista arról emlékezett meg, hogy munkája során két kollégáját is elvesztette. "A gyermekek védelméért küzdő kollégám holttestének cipelése olyasmi, amit soha nem felejtek el, még akkor sem, amikor itt ülök, hogy átvegyem a Nobel-békedíjat" - fogalmazott.

A kényszermunkára fogott gyermekekről szólva azt hangsúlyozta, hogy "nincs súlyosabb erőszak, mint egy gyermektől megtagadni álmait". Kailás Szatjárti mintegy 80 ezer gyermeket mentett meg a rabszolgamunka elől különböző akcióival.

Az indiai jogvédő a norvég Nobel-bizottság indoklása szerint azért kapta a díjat, mert békés tiltakozó akciókat és tüntetéseket vezetett "a gyermekek súlyos kizsákmányolása elleni küzdelemre összpontosítva", és része volt jelentős nemzetközi gyermekjogi egyezmények kidolgozásában.

Mindazonáltal az indiai kitüntetett elismerte, hogy Oslóban nem ő, hanem a csodálói által körülrajongott Malala van a rivaldafényben. A pakisztáni lány - minden idők legfiatalabb Nobel-díjasa - a norvég fővárosban gyermekek ezreivel találkozott, az utcákat támogatói által körülvéve járta, és egy kiállítást is meg fog majd nyitni, ahol egyebek mellett közszemlére teszik azt a vérfoltos ruhát is, amelyet aznap viselt, amikor fejbe lőtték.

"Egészen biztos vagyok benne, hogy én vagyok az első olyan Nobel-békedíjas, aki még veszekszik öccseivel. Azt akarom, hogy mindenhol béke legyen, de az öccseimmel még dolgozunk ezen" - mondta Malala.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?