Nincs pánik a katasztrófa után

A helyzet azért furcsa, mert az időjárás ismét szinte azonos volt a szeptember 11-i sziporkázó napsütéses reggellel. Az utcán teljes volt a nyugalom. Az irodában pedig már mindenki tudta, hogy mi történt – tudósított az Origónak a repülőgép-szerencsétlenség utáni helyzetről egy szemtanú.

A New Yorkban élő, magyar származású Szántó András szerint azonban a mostanit nem lehet összehasonlítani a két hónappal ezelőtti hangulattal. – Nem beszéltem olyan emberrel, aki azonnal arra a következtetésre jutott, hogy terrorakcióról lenne szó. Én épp az irodába indultam reggel, amikor a portásunk értesített róla, hogy ismét lezuhant egy repülő. Rázta a fejét, hogy milyen hihetetlen, de nem gondolta, hogy terroristákról van szó. Azonnal visszafordultam, és néhány percen át néztem a tévét – a szokásos képeket lehetett látni, és a különböző tévéállomásokon a szokásos rémhírt és valódi híregyveleget.

Kiderült, Queens egy távoli csücskében zuhant le a gép. Az a környék egy igen távoli lakónegyed, így szinte fel sem merült bennem, hogy bárkit ismerhetnék, aki áldozatul esett.

Az is hamar kiderült, hogy a gép a Dominikai Köztársaságba repült – számomra ez is csökkentette a veszélyét, hogy ismerősöm pusztult el a gépen. Az ember akarva-akaratlanul ezeket a rideg számításokat végzi, amikor ilyesmi történik.

Nemsokára újra elindultam az irodába. Inkább arról beszéltek sokan: nem szabad abba a csapdába esni, hogy okvetlenül terrorcselekménynek higgyük ezt a szörnyű balesetet.

Valószínűleg csak egy hihetetlen egybeesés – de persze semmi sem kizárt. Az az egy tény megnyugtató, hogy nem térítették el a gépet. Ilyen szempontból sem azonos a forgatókönyv a két hónappal ezelőttivel.

– Nincs pánik. Sokkal zavaróbb, hogy a szenátusban ismét találtak négy vagy öt lépfenés borítékot – írta hétfőn Szántó András. – Ez nehezebben értelmezhető, elvben mindenki számára, ha bár kicsi, de valós a veszély. Sokan beszéltek a New York Timesban megjelent cikkről, amely a floridai elnökválasztással kapcsolatos független vizsgálat eredményeit taglalja. Nagy kár, hogy ez az újabb katasztrófa eltereli a figyelmet erről, mert nyugtalanító következtetésekre jutottak.

A cikk megjelenésének a ténye is jelzi, hogy sok szempontból kezd az ország visszatérni a régi kerékvágásba. Ideje is, hogy túljussunk a kényszerállapoton, mert nagyon súlyos gazdasági és politikai kérdéseknek nézünk elébe, amelyekkel nyugodtan és higgadtan kell bánni, nem a háború és a katasztrófasorozatok által keltett feszült állapotok között. Rengeteg hibás politikai döntés születik most, a kényszerállapot leple alatt.

Jövő csütörtök Amerikában a hálaadás ünnepe. Ez az ünnep sok szempontból fontosabb itt, mint a karácsony. Rengeteg család csak ilyenkor jön össze igazán. Idén még nagyobb jelentősége van, hiszen különösen ráfér erre a megtépázott országra egy kis nyugodt, családi beszélgetés.

Remélhetőleg ez az újabb szerencsétlenség nem állja útját.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?