Az Airbus A300

Az összeurópai Airbus konzorcium A300-as típusú gépe 1972-ben emelkedett először a levegőbe, s nélküle elképzelhetetlen lett volna az európai repülőgépgyártó gazdasági sikere. Ebben a két hajtóműves típusban átlagosan 260 hely van, és a későbbi típusokkal ellentétben nincs benne robotpilóta-berendezés.

A hatóságok több gyanús jelenség miatt külön utasításban vizsgáztatták a lezuhant Airbus 300-as repülőgéphez tartozó GE-hajtóműveket, de a gyártó cég nem talált okot a változtatásra. Reuters-felvételAz összeurópai Airbus konzorcium A300-as típusú gépe 1972-ben emelkedett először a levegőbe, s nélküle elképzelhetetlen lett volna az európai repülőgépgyártó gazdasági sikere. Ebben a két hajtóműves típusban átlagosan 260 hely van, és a későbbi típusokkal ellentétben nincs benne robotpilóta-berendezés. Az utolsó A300-as gépeket 1986-ban szerelték össze.

A közepes és hosszú távolságok megtételére képes Airbus A-300-as típus hosszúsága 54,10 méter, a szárnyak fesztávolsága pedig 44,84 méter. Az A-300-as maximum 12 200 méter magasságba tud felemelkedni, maximális induló súlya 170 tonna, leszállás – azaz üzemanyag-utántöltés – nélkül egyhuzamban 7700 kilométert tud megtenni.

Az Airbus-konzorcium 1970-es megalakulása óta számos új típust fejlesztett ki, s ezek jelentős része az A300-as továbbfejlesztett változata. Ilyen az A300-600, amely 1986 óta közlekedik menetrendszerű járatokon, s amelyet közepes távra szóló repülőgépként, 266–361 utas számára fejlesztettek ki. Az utóbbi években az Airbus fej-fej mellett küzd az amerikai konkurenciával a piacvezető pozícióért a nagy utasszállító repülőgépek terén. Az A380-assal, a történelem legnagyobb utasszállító repülőgépével az Airbus 2006-ra végleg maga mögé akarja utasítani vetélytársait.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?