Néppárti válasz a kihívásokra

Mától péntekig Olaszország szívében ülésezik az Európai Parlament legnagyobb pártja, az Európai Néppárt (EPP). Két napig tanulmányi napok keretében több ország szakértői vitatkoznak időszerű problémákról, majd tisztújító kongresszust tartanak. Az EPP-nek három szlovákiai párt – az MKP, a KDH és az SDKÚ – is tagja. Bauer Edit európai parlamenti képviselővel, az MKP alelnökével beszélgettünk.

Bauer Edit: „magam is kíváncsi vagyok, végül hogyan fog alakulni a választás eredménye”Mi a gyakorlati jelentősége az Európai Néppárt több napos római tanácskozásának?

Reagálni kell azokra a kihívásokra, melyekkel az Európai Unió szembesül. Ilyen a demográfiai válság, amelyben Európa éppen van. El kell gondolkodni azon is, az EU hogyan oldja meg ezután a migrációs politikáját, legyen-e közös migrációs politika, s ha igen, milyen. A gazdaságpolitika ugyancsak komoly kihívás. Említhetném az európai alkotmányos válságot, melyből mielőbb meg kell találni a megfelelő kiutat. Ezek olyan témák, melyekről nyilvánvalóan hoszszabb eszmecserét kell folytatni, mint amilyenre az Európai Parlament sűrű programja mellett mód van. Ezért nagyon hasznosnak tartom a Rómában szervezett tanulmányi napokat, mert ott nyugodt körülmények között lehet választ keresni a különböző égető kérdésekre.

Konkrét megoldási javaslatok is megfogalmazódhatnak, vagy inkább csak problémafelvető tanácskozásról van szó?

Az Európai Néppárt eszerint alakítja a programját, ezek a témák képezik programja alapját. A római összejövetelnek van még egy apropója: tisztújító kongresszus lesz.

Mi jellemző az EPP-re? A tisztújításkor általában lecserélődik szinte az egész vezetés vagy ellenkezőleg, alig várhatóak személycserék?

Azt hiszem, bizonyos személycserék lesznek, hiszen új tagpártok vannak, s ennek következtében az erőviszonyok is módosultak. Nyilván nem kerül sor földrengésszerű változásokra, mert erre nincs ok, de egy egészséges átalakítás lesz, ami bizonyára jót fog tenni a Néppárt vezetésének.

A Magyar Koalíció Pártja megpályáz valamilyen tisztséget?

Nem.

A szlovákiai pártok közül még a KDH és az SDKÚ is tagja az EPP-nek. Értesülések szerint Mikuláš Dzurinda kacsingatott valamilyen tisztség felé...

Igen, de az SDKÚ elnöke végül visszavonta a jelölését.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke viszont indul a tisztújításon. Az MKP képviselői támogatni fogják?

Igen. A Fidesz az MKP testvérpártja, s olyan szoros a kapcsolat, hogy nincs okunk nem támogatni. Ugyanakkor el kell mondani, az alelnöki posztokért feltehetően nagy lesz a versengés. Várjuk a balti államok, a lengyelek jelölését, ezenkívül a cseheknek, a ciprusiaknak is van jelöltjük. Rengeteg az érdeklődő, úgyhogy magam is kíváncsi vagyok, végül hogyan fog alakulni a választás eredménye.

Milyen súlya van az alelnöki posztnak?

Úgy vélem, az Európai Néppárt nagyon komoly szereplője az európai politikai játéktérnek, ennek következtében nem kicsi a szerepe. Igaz, hogy Szlovákiában nem túl sokat lehet hallani róla, de ezzel együtt ez egy meglehetősen komoly dolog, hiszen az európai politikát lehet a Néppárton keresztül alakítani.

Noha Rómában a kettős állampolgárság és a határon túli magyaroknak ígért szavazójog hivatalosan nem téma, de ott lesznek a Fidesz, az MKP, valamint két másik szlovákiai párt képviselői is, előfordulhat, hogy szűkebb körben ezekről a sokak számára kényes kérdésekről is ejtenek néhány szót?

Nem hiszem, hogy ezekről a kérdésekről ezen a fórumon kellene mélyebb egyeztetést tartani. Az európai parlamenti képviselők napi kapcsolatban vannak, máskor is megbeszélhetjük ezeket a dolgokat. Ugyanakkor úgy vélem, ezek egyébként is olyan témák, melyekről inkább a választások után kellene majd tárgyalni.

Az európai parlamenti képviselőkkel folytatott beszélgetése alapján mi a benyomása, a Fidesz komolyan gondolja, hogy ha hatalomra kerülne, választójogot adna a határon túli magyaroknak?

Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor már elmondta: feltehetően pontatlan volt a szavazójoggal kapcsolatos nyilatkozat. Nekem meggyőződésem, annak ellenére, hogy Európában nagyon sok országban van kettős állampolgárság, ez nem egyszerű kérdés, nem lehet egyszerű igennel vagy nemmel eldönteni, megvannak a maga összefüggései és problémái. Egyébként is, számomra úgy tűnik, az Európai Unióban e téma jelentősége mára erősen lecsökkent.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?