Nem tudni, mikor lesz Máért-ülés

Budapest. A kettős állampolgárság ügyében egyhamar aligha lesz döntés. Erre utal, hogy határozatlan időre elnapolták a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülését, amelynek áldását kellene adnia a kormány tervezetére.

Budapest. A kettős állampolgárság ügyében egyhamar aligha lesz döntés. Erre utal, hogy határozatlan időre elnapolták a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülését, amelynek áldását kellene adnia a kormány tervezetére. A Népszabadság úgy értesült, hogy februárban – az eredeti tervekkel ellentétben – már biztosan nem hívják össze a tanácskozást. Március 15-e után pedig kezdődik az európai parlamenti választási kampány, amely alatt szinte kizárt, hogy a kormány megkockáztassa a téma körüli vita kiújulását. Ráadásul a kormány kitenné magát a határon túliak kritikáinak azért is, amiért csökken az Illyés Közalapítvány támogatásának reálértéke. A lap szerint a kettős állampolgárságról nincs hivatalos kormányvélemény. A magyarországi szakértői háttérmunka pedig húzódik, ha egyáltalán elindult. Szent-Iványi István, aki a Dávid Ibolya (MDF) által kezdeményezett négypárti egyeztetésen képviselte az SZDSZ-t, elmondta: pártja januárban kijelölte delegáltját a szakértői bizottságba, az azonban még egyszer sem ült össze. Szent-Iványi arról sem tud, hogy a külügyminisztériumban készülne hatástanulmány a kettős állampolgárságról, mint ahogy azt korábban bejelentették.

A külügyi szóvivő tegnapi tájékoztatóján azt mondta, a kettős állampolgárság esetleges bevezetésének lehetőségeiről folytatódnak a szakértői tárgyalások a tárca és a vajdasági magyar szervezetek között, de egyelőre nem tudni, mikor üléseznek legközelebb. „Kovács László külügyminiszter és Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke múlt pénteki budapesti megbeszélésén egyetértett abban, a következő szakértői fordulókon arra kell a hangsúlyt helyezni, hogy tisztázzák: milyen állampolgársággal járó jogokra és kötelezettségekre gondolnak a vajdasági magyar szervezetek” – jelentette ki Tóth Tamás. Hozzátette: azt is figyelembe kell venni, melyek a magyar állam teherbíró-képességének határai ebben a kérdésben. Azzal kapcsolatban, hogy valóban elnapolják-e a Magyar Állandó Értekezlet ülésének összehívását, emlékeztetett arra: a Máért összehívása a Határon Túli Magyarok Hivatalának feladata.

Bálint-Pataki József, a HTMH elnöke tegnap, a parlament külügyi bizottságának ülésén azt mondta, a kettős állampolgárság ügyében előrelépés történt, ezzel kapcsolatban készülnek a hatástanulmányok, s a közeljövőben tervezik a Máért összehívását. Azt állította, a magyar–magyar kapcsolattartás és az oktatási támogatások területén sikeresnek nevezhető a HTMH 2003. évi munkája. Pomogáts Béla, az Illyés Közalapítvány kuratóriumának elnöke megjegyezte, hogy a közalapítvány költségvetése 2001-től változatlanul egymilliárd 21 millió forint, emellett kevesellte a határon túli magyarságra jutó összköltségvetést is. „A 6100 milliárd forintos állami költségvetésből 12 milliárd jut a határon túli magyarok támogatására, ami nem hatékony jele a szolidaritásnak” – fogalmazott Pomogáts. (NOL, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?