Washington. Izrael nem mond le a Jordán folyó nyugati partján épülő biztonsági kerítésről, de mindent elkövet annak érdekében, hogy az a lehető legcsekélyebb mértékben akadályozza a palesztinok mindennapi életét. Ezt Ariel Saron izraeli miniszterelnök jelentette ki kedden este, a George Bush elnökkel megtartott washingtoni találkozója után.
Nem született áttörés
Bush és Saron nyolcadik alkalommal találkozott az amerikai elnök hivatalba lépése óta. A mostanira ugyanakkor rányomta bélyegét, hogy az USA nagy erőfeszítéseket tesz az Izrael és a palesztinok közötti békefolyamat előmozdítása, és ennek keretében az útiterv néven ismerté vált békekezdeményezés megvalósítása érdekében. Az útiterv egyik legfontosabb eleme az önálló palesztin állam létrehozása 2005-re. Bush most is rendkívül fontosnak nevezte Izrael biztonságát, és többször utalt arra, hogy a béke elképzelhetetlen a közel-keleti terrorcselekmények beszüntetése, a szélsőséges palesztin szervezetek elleni határozott fellépés nélkül. Kiemelte, hogy Mahmúd Abbász erre ígéretet tett. Az amerikai elnök ugyanakkor az izraeli és a palesztin nép békés egymás mellett élése, a bizalom megteremtése érdekében egyformán fontosnak nevezte a palesztinok biztonságát és életük megkönnyítését is. Felszólította Izraelt, hogy folytassa azokat a lépéseket, amelyeket az elmúlt napokban tett a békefolyamat előmozdítása érdekében. Az elnök utalt az engedély nélkül létesített zsidó telepek felszámolására – amire Saron a későbbiekben homályos ígéretet is tett –, valamint a palesztin foglyok szabadon bocsátásának folytatására. Nyomatékosan kijelentette ugyanakkor, hogy amerikai megítélés szerint csak olyan foglyok elengedéséről lehet szó, akik nem követtek el gyilkosságokat, és céljuk nem a terror folytatása. Saron szerint Szaddám Huszein rendszerének megdöntése elősegítheti a közel-keleti rendezést. Megismételte, hogy országa elkötelezett az útitervben foglaltak megvalósítása és a palesztinokkal való együttélés mellett, ugyanakkor úgy értékelte, hogy a palesztin vezetés eddig nem tett eleget a szélsőséges palesztin szervezetek tevékenységének megfékezéséért. A terrorizmussal – mint fogalmazott – nem lehet kompromisszumot kötni. Saron a Jordán nyugati partján épülő kerítést az izraeliek biztonsága, a terrorcselekményektől való megvédése szempontjából szükségesnek nevezte, ugyanakkor azt ígérte: mindent megtesznek annak érdekében, hogy ne érintse hátrányosan a palesztinok életét. Ezen túlmenően további lépéseket ígért a békefolyamat előmozdítása érdekében, konkrétumként ugyanakkor csak az engedély nélkül létesített úttorlaszok lebontását és a zsidó telepek ügyének felülvizsgálatát említette.
A palesztin vezetők tegnapi reagálása egyértelműen elutasító volt. Nabíl Amr tájékoztatási miniszter „teljesen negatívnak” minősítette Saron bejelentését a kerítés továbbépítéséről. Mohamed Dahlán belbiztonsági miniszter hangsúlyozta: „Elutasítjuk a falat, mert az nem biztonsági követelményeket szolgál. Valójában a rasszista elkülönítés fala, amely csak erősíteni fogja a gyűlöletet izraeliek és palesztinok között.” Egyébként Dahlán tegnap Saúl Mofaz izraeli védelmi miniszterrel találkozott, akitől követelte, hogy az izraeliek vonuljanak ki Rámalláhból, Kalkilijából vagy Nábluszból. Az izraeli hadsereg 2001 decembere óta Rámalláhban körülzárva tartja Jasszer Arafat palesztin elnök főhadiszállását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.