Nem közeledtek az álláspontok a szlovák nyelvtörvény ügyében

Budapest |

<p>Nem közeledtek az álláspontok a szlovák nyelvtörvény ügyében a két ország kisebbségi vegyes bizottságának budapesti ülésén pénteken. A szlovák fél szerint a törvény nem csorbítja a szlovákiai magyarok jogait, míg a magyar fél a törvény ellentmondásosságára hívta fel a figyelmet.</p>

A június 30-án módosított szlovák nyelvtörvényről Gémesi Ferenc, a bizottság magyar társelnöke, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkára elmondta az ülést követő sajtótájékoztatón, hogy a törvény több részét különböző módon lehet magyarázni és értelmezni. A szlovákiai magyarok azonban jogkorlátozásnak élik meg az új szabályozást.

Elmondta, nem feltételezi, hogy a szlovák társadalom akadályozni akarja a szlovákiai magyarok anyanyelvhasználatát, de "ha ez így van, akkor nem kell olyan jogszabályt alkotni, amiből ezt a következtetést lehet levonni."

"A mindenkori magyar kormányok mindenkor kifejezték egyet nem értésüket, ha a magyar közösségeket jogsérelem érte vagy éri, ez a tematika mindig is része marad kapcsolatainknak"  - jelentette ki Gémesi Ferenc. Hozzátette: a magyar fél "akkor is élni fog az EBESZ kisebbségi főbiztosa által felajánlott konzultációs lehetőséggel, ha csak a magyar delegáció fog ezen részt venni".

Miroslav Mojzita, a bizottság szlovák társelnöke szerint az ülésen a szlovák fél "őszinte igyekezete volt" eloszlatni a törvény szövegének értelmezése körüli kételyeket, és próbálták elmagyarázni, hogy a törvény módosításával nem csorbultak a szlovákiai magyarok jogai. Példákat említett arra, hogy az eredetileg 1995-ben megalkotott törvényből kikerültek olyan elemek, amelyek szerinte eddig hátrányosan érintették a szlovákiai magyarokat. "Megpróbáltuk meggyőzni a magyar felet arról, hogy a nemzetközi szabványoknak nem mond ellent a törvény, és egyúttal nem korlátozza a kisebbségi nyelvek használatát" - tette hozzá.

Hangsúlyozta, hogy a törvény "csak az államnyelv használatával foglalkozik, nem avatkozik be az emberek magánéletébe, és nem akarja büntetni a magánembereket". Szerinte a törvény amellett, hogy a szlovák államnyelvvel foglalkozik, "rendezi és elősegíti a kisebbségi nyelvek használatát".

Az EBESZ-konzultációval kapcsolatban megjegyezte, hogy "semmi sem pótolhatja a kétoldalú megállapodást", a szlovák fél pedig maximálisan eleget tett az EBESZ kisebbségi főbiztosa kérésének, és angolul átadta neki a törvény szövegét. A szlovák fél "nem zárkózik el semmilyen kommunikációtól ebben a kérdésben" - tette hozzá Miroslav Mojzita.

Gémesi Ferenc a bizottság ülésének többi napirendi pontjáról elmondta, hogy számos témát áttekintettek, tárgyaltak például a pilisszentkereszti Szlovák Ház építéséről, a szlovákiai magyar kulturális szervezet, a Csemadok programjainak támogatásáról és a kisebbségi újságok kiadásával kapcsolatos kérdésekről is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?