<p>Önkényuralmi olimpiára többé nem kerülhet sor - szögezte le hétvégi állásfoglalásában a Freedom House amerikai jogvédő szervezet. A világszerte a szabadságjogok helyzetét vizsgáló non-profit szervezet arra hívta fel a nemzetközi közösséget: új ismérvet kell megállapítani ahhoz, hogy egy ország elnyerhesse az olimpiai játékok megrendezésének jogát.</p>
Nem kell "önkényuralmi olimpia"
Ez a kritérium pedig az, hogy az illető országnak demokratikusnak kell lennie, olyannak, ahol tiszteletben tartják az emberi jogokat.
A szervezet szerint az idei olimpiát a világ egyik legelnyomóbb rezsimje rendezte, és ki kell vizsgálni, hogy a játékoknak milyen emberi ára volt. "Csak most kezdjük felfogni, hogy a Kínai Kommunista Párt milyen messze ment az ellenzéki hangok rendszeres letörésében az olimpia nevében" - nyilatkozott Jennifer Windsor, a Freedom House vezetője.
A csillogás és a pompa látszott, de e mögött megállapíthatatlan számú kínai állampolgárt szállítottak munkatáborba, vetettek börtönbe, sokan eltűntek az olimpia miatt - mondta.
A Freedom House megállapította, hogy a következő két olimpiát megalapozott demokráciákban rendezik. A 2014-es téli játékok helyszínével azonban gond van, hiszen Oroszországban lenne, egy olyan önkényuralmi államban, amely a közelmúltban megszállta a szomszédos Grúziát, 100 ezer embert otthona elhagyására kényszerítve.
Windsor szerint a Nemzetközi Olimpia Bizottság nem volt hajlandó befolyását latba vetni annak érdekében, hogy a kínai kommunisták akárcsak elemi reformokat hajtsanak végre. Mint hozzátette, hasonló hozzáállás mellett Oroszország bizonyosan meg fogja ismételni a legsúlyosabb kínai jogsértéseket.
A Freedom House egyebek mellett követeli: az olimpiát rendező országokon a jövőben kérjék számon azt az olimpiai alapelvet, hogy tilos a hátrányos megkülönböztetés bármilyen formája faji, vallási, politikai, nemi vagy egyéb alapon.
Hasonlóképpen biztosítani kell a rendezőnek a gyülekezés és a sajtó szabadságát is. Kína senkinek sem engedélyezte a tiltakozást abból a 77 személyből, aki a kijelölt zónákban erre készült. Ezenkívül a kínai rendőrség 10 külföldi újságírót támadott meg az olimpia alatt, volt, akit őrizetbe vettek, volt, akinek a felszerelését zúzták össze. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.