Nem ért egyet a külügy és a HTMH

Budapest. Éles ellentét robbant ki a külügyminisztérium és a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH) között a státustörvény ügyében – számolt be róla a tegnapi Magyar Nemzet.

Budapest. Éles ellentét robbant ki a külügyminisztérium és a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH) között a státustörvény ügyében – számolt be róla a tegnapi Magyar Nemzet. A lap szerint gyakorlatilag megbukott a státustörvény módosításának legújabb tervezete és Kovács László külügyminiszter hetedik alapelve, miután a legfontosabb határon túli magyar szervezetek vezetői a Medgyessy Péter miniszterelnökkel folytatott szatmárnémeti megbeszélésen elfogadhatatlannak minősítették a külügy által megfogalmazott elképzeléseket. A lap úgy tudja, az új koncepció kapcsán éles ellentét alakult ki a külügyi tárca és a HTMH között. A HTMH-t előzőleg kihagyták a módosítás kidolgozásából. A hivatal ugyanakkor figyelmeztette a kormányfőt arra, hogy a legújabb tervezet több pontja is elfogadhatatlan lesz a határon túli szervezetek számára. Szatmárnémetiben Medgyessy már csak tárgyalási alapnak nevezte a titokban kidolgozott külügyi tervezetet, s a Bálint-Pataki József által irányított hivatal álláspontját fogadta el. „Úgy tudjuk, a HTMH-t a továbbiakban ismét bevonják a státustörvény módosításával kapcsolatos egyeztetésekbe. Értesüléseink szerint az RMDSZ kongresszusának nyitó napján sorra került megbeszélésen az RMDSZ, az MKP és a Vajdasági Magyar Szövetség vezető politikusai több konkrét elvárást fogalmaztak meg a miniszterelnöknek a kedvezménytörvény módosítástervezetével kapcsolatban” – fogalmaz a Magyar Nemzet. A határon túliak úgy vélik, a módosításból egyértelműen ki kell derülnie, hogy az uniós jogszabályok figyelembe vételével, az EU-tagországok állampolgáraira is vonatkozik a státustörvény. Elfogadhatatlannak tartják továbbá azt a kitételt, mely szerint az utazási kedvezmények csak kulturális céllal vehetők igénybe. Nem értenek egyet azzal sem, hogy csak azokra a főiskolásokra, egyetemistákra vonatkozzanak az oktatási támogatások, akik magyar nyelvet vagy történelmet tanulnak. Az elsősorban Szlovákia által kifogásolt oktatási-nevelési támogatásokat illetően a határon túliak olyan változatot tudnak csak elfogadni, amely értelmében alternatív megoldásként személyekhez is eljuthat a húszezer forintos összeg. A lap megállapítja: ha a kormány figyelembe veszi az RMDSZ, az MKP és a VMSZ által megfogalmazott véleményeket, akkor tulajdonképpen vissza kell térni a Máért novemberi ülésén elfogadott közös álláspontra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?