Berlin/Washington/Kuvaitváros. Németország hozzájárul ahhoz, hogy az USA és NATO-szövetségesei egy Irak elleni háború esetén használhassák légterét és átvonulhassanak az országon.
Nem enyhülő feszültség
Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter tegnap hajnalban arról beszélt, hogy a német–amerikai viszony tartósan hűvös marad, s ezen az sem változtatna, ha Németország esetleg hajlandó lenne bekapcsolódni az Irak elleni katonai akcióba. Rumsfeld szerint nem lehet egyszerűen napirendre térni afölött, ami a német választási kampány során történt.
Katonai szakértők szerint az Egyesült Államok már december közepére készen állhat a háborúra. Az Öböl térségében lévő két repülőgép-hordozó-csoportosítás, illetve az Irak közelében állomásozó egyéb légierő elég az első csapásokhoz, a szárazföldi erőknek pedig két hadosztály számára elegendő nehézfegyverzetet raktároznak Kuvaitban. A katonák átszállítása alig tíz napot venne igénybe, és a már ott lévő csapatokkal, a gyors reagálású hadosztályokkal, illetve a kommandókkal együtt máris jelentős – bár az egész ország megszállására messze nem elegendő – erő állna rendelkezésre a hadműveletek megindításához. Egy ilyen forgatókönyv szerint elképzelhető, hogy a december 8-i határidő után akár két héten belül, azaz még karácsony előtt megindul a háború.
A Fehér Ház által irányított, eddig titkos végrehajtói politikaformáló csoport (Executive Steering Group) közben már a megszállás éveire dolgoz ki terveket. A US News and World Report című hetilap legfrissebb száma megírja, hogy kezdetben egy amerikai tábornok kormányozza majd Irakot. Ez a hadműveletek irányításával is megbízott Tom Franks lehet, aki jelenleg a középső parancsnokságot vezeti. Derűlátó vélemények szerint ez az időszak nem lesz hosszabb hat hónapnál, mások úgy vélik, hogy több évig is eltarthat, mire nemzetközi felügyelet mellett fokozatosan az irakiak is szerephez juthatnának. A terv csak a végső, harmadik szakaszban számol egy alkotmányozó gyűléssel, majd az USA számára is elfogadható új kormány létrejöttével.
A katonai megszállás valamilyen formában akár tíz évig is elhúzódhat, s a becslések szerint évente 17–46 milliárd dollárba fog kerülni. Felmerült, hogy a költségeket részben az iraki olaj eladásából fedezzék, de ezt a javaslatot elvetették: bizonyítani kívánják, hogy a háború nem az olajkészletekért folyt. A folyamat során meg akarják akadályozni Irak szétesését, a többségi síiták és a hatalmat hagyományosan gyakorló szunniták összecsapását, illetve a kurdok elszakadását, s azt is, hogy Irán hasznot húzhasson vetélytársa meggyengüléséből.
Közben a Washington Post újabb konfliktus lehetőségét vázolta fel. Nemzetbiztonsági források szerint javaslat készült arra, hogy az USA ultimátumban követelje Szaúd-Arábiától a terroristák támogatóival szembeni hathatós fellépést. Az amerikaiak több szaúdi herceget és milliárdost gyanúsítanak azzal, hogy pénzt adnak az al-Kaidának, illetve más terrorszervezeteknek. A javaslat szerint Rijádnak csak 90 napot adnának, utána az amerikaiak egyoldalú – nem részletezett – lépése következik. (TASR, NOL)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.