<p>Szentpétervár. Hatalmas nemzetközi nyomás nehezedik a tegnap délután kezdődött G20-as csúcstalálkozó részvevőire annak érdekében, hogy a szíriai válságra találjanak békés megoldást. Eredetileg a világgazdaság helyzetével kellett volna foglalkozniuk a résztvevőknek, de az USA által elkerülhetetlennek tartott katonai akció Szíriát állította előtérbe.</p>
Nem akar újabb háborút a világ
ÖSSZEFOGLALÓ
Sok száz – köztük 265 arab – civil szervezet szólította fel Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnököt, arra, hogy állapodjanak meg a szíriai rendezésben. Egy World Vision nevű gyermeksegélyező szervezet viszont Angela Merkelhez fordult levelében, arra kérve a német kancellárt, vesse latba befolyását a békeoffenzíva érdekében.
A résztvevők közül még az olasz kormányfő is azt mondta, ez a csúcs az utolsó alkalom a békére, s közben a pápát idézte. Maga Ferenc pápa Putyinnak címezte levelét, amely mindenkihez szólt, s amelyben a békés megoldást sürgette. „Béke nélkül nem létezik gazdasági fejlődés...az erőszak sohasem vezet békéhez. Sajnos túl sok egyéni érdek kerekedett felül a szíriai konfliktus kezdete óta, ami megakadályozta a felesleges mészárlás megállítását...” – írta a pápa. Federico Lombardi szentszéki szóvivő pedig tegnap alaptalannak nevezte azt a hírt, mely szerint a Szentatya telefonon beszélt volna Bassár el-Aszad szíriai elnökkel.
Enrico Letta olasz miniszterelnök cáfolta, hogy Róma és Washington kapcsolatai elhidegültek volna amiatt, hogy eltérnek álláspontjaik a szíriai válság rendezéséről. Róma elutasítja a katonai csapást Szíria ellen, és az ENSZ felhatalmazása nélkül nem áll szándékában semmilyen lépést tenni.
Laurent Fabius francia külügyminiszter javasolta, annak érdekében, hogy a tárgyalások sikeresek legyenek, előbb a nagyhatalmaknak kell leülniük és dűlőre jutniuk a szíriai válságról, anélkül hogy a szíriai rezsim és az ellenzék képviselői jelen lennének. Nem nevezte meg pontosan az általa „nagyobb szereplőknek” nevezett országokat, azonban azt elmondta, hogy beszélt orosz, kínai, európai, amerikai és iráni kollégáival. ENSZ-diplomaták pedig azt közölték az AFP-vel, hogy a G20-csúcs résztvevői a Genf–2 békekonferencia felgyorsítását fogják szorgalmazni annak ellenére, hogy az USA már készülődik a katonai csapásra.
Közvetlenül a csúcs előtt Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő bejelentette: a Kreml nem tervezett külön orosz–
amerikai államfői találkozót a G20 keretében (előzőleg Obama lemondta a szerdára Moszkvába tervezett kétoldalú találkozót a Snowden-ügy miatt). A házigazda orosz elnök egyébként több kétoldalú találkozót tartott, s ezeket BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) vezetőinek tanácskozása követte.
Maga a csúcstalálkozó tegnap délután, a tervezetthez képest másfél órás csúszással kezdődött, s az orosz államfő rögtön azt javasolta, hogy a szíriai kérdést napirenden kívül, a késő estére tervezett munkavacsorán vitassák meg. A világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót felölelő csoporthoz tartozó államok és az unió vezetőit Putyin személyesen köszöntötte az elnöki rezidencia, a Konsztantyin palota előtt.
Az orosz sajtó kiemelte, hogy Putyin kezet fogott a Szíria ellen katonai csapást kilátásba helyező Barack Obama amerikai elnökkel is. Megfigyelők kiemelték, Barack Obama meg akarja győzni a G20-as csoportot arról, hogy meg kell büntetni az Aszad elnök vezette damaszkuszi kormányzatot, amely Washington szerint felelős vegyi fegyver alkalmazásáért Szíriában. Az amerikai elnök, aki nem sokkal a csúcstalálkozó kezdete előtt érkezett meg Stockholmból, tárgyalt Szíriáról a japán kormányfővel, Abe Sindzóval, és azt közölte, a vegyi fegyverek bevetését Szíriában a nemzetközi jog megsértésének tartják.
Tanulságos lehetett az amerikai elnök számára, hogy a svéd fővárosban az öt skandináv ország vezetőivel együtt munkavacsorán vett részt, amelynek végén a politikusok közös nyilatkozatban ítélték el a vegyifegyver-használatot. A skandináv államok közül azonban egyedül Dánia állt ki a az Aszad-rezsim elleni katonai akció mellett. (MTI, TASR, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.