Nem a fegyverkérdés a legfontosabb

London. A szövetségeseknek jelenleg mintegy 150 olyan iraki helyszínről van tudomásuk, ahol lehetséges tömegpusztító fegyverek jelenléte, de ezer további helyszínről is érkeztek bejelentések. Ezt Tony Blair brit kormányfő mondta szokásos havi sajtótájékoztatóján.

London. A szövetségeseknek jelenleg mintegy 150 olyan iraki helyszínről van tudomásuk, ahol lehetséges tömegpusztító fegyverek jelenléte, de ezer további helyszínről is érkeztek bejelentések. Ezt Tony Blair brit kormányfő mondta szokásos havi sajtótájékoztatóján. Szerinte van idő e fegyverek fellelésére, és a szövetséges erők még messze nem jutottak el a gyanús helyszínek feléhez sem. Hozzátette: az első feladat most Irak stabilizálása, a második a humanitárius szükségletek kielégítése, és csak a harmadik az illegális fegyverek megtalálása. Megismételte: a Szaddám-rezsim a háború előtt hat hónapig foglalkozott e fegyverek módszeres elrejtésével. Blair szerint továbbra sem kétséges, hogy Iraknak voltak ilyen fegyverei, és ezt nem is vonja kétségbe senki. Fontosnak nevezte, hogy a majdan fellelt tömegpusztító fegyverek jellegét független szakértők igazolják, de nem mondta biztosra, hogy a szövetségesek ezzel a feladattal az ENSZ-t fogják megbízni. Megfogalmazása szerint erről tárgyalni kell az ENSZ-szel és a szövetségeseknek maguk között is meg kell vitatniuk a kérdést, mert „valamilyen független igazolási eljárásra” kétségtelenül szükség lesz. A múlt héten – komoly feltűnést keltve – már a brit védelmi miniszter is utalást tett arra, hogy a szövetségesek esetleg nem az ENSZ-t fogják megbízni bármilyen Irakban fellelt, nem hagyományos fegyverzet tömegpusztító jellegének igazolásával. A Tárik Aziz volt iraki miniszterelnök-helyettesnek nyújtandó esetleges brit menedékjogról – erről a hétvégi brit sajtó cikkezett – Tony Blair azt mondta: teljes rejtély előtte, hogy a hír honnan származik. Kizárta, hogy emberijog-sértésekkel vádolt személyeknek London valaha is menedékjogot nyújtson. A The Sun írta szombaton, hogy Aziz, aki nemrég adta fel magát a szövetségeseknek, a birtokában lévő információk fejében letelepedési jogot kér Nagy-Britanniában. Blair ismét cáfolta, hogy a szövetségesek most Szíria lerohanására készülnének. Azt mondta, a közel-keleti rendezéshez szükség van Damaszkusz – és Irán – együttműködésére.

Blair a Financial Timesnak, egyértelmű utalással Franciaországra, azt mondta: egyesek úgynevezett többpólusú világot akarnak teremteni, amelyben több erőközpont létezik. A miniszterelnök szerint azonban ezek a központok rövid idő alatt egymás vetélytársaivá válnának. És egyenesen Jacques Chirac francia elnöknek címezve jelentette ki: azoknak, akik az egyoldalú amerikai hatalmi fellépéstől tartanak, fel kell ismerniük, hogy ezt a leggyorsabban az Amerikával rivalizáló erőközpontok életre hívásával érhetik el. A lap ugyancsak tegnap közölt felmérése szerint a Franciaországgal szembeni bizalmatlanságot a brit közvélemény többsége is osztja. A britek 55 százaléka szerint Párizs a legmegbízhatatlanabb szövetségese Nagy-Britanniának, 73 százalékuk ugyanakkor Amerikát nevezte a legmegbízhatóbb szövetségesnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?