NATO-szuperalakulat – a világrendőr mundérja

A NATO védelmi minisztereinek tegnap véget ért varsói találkozóján az USA által javasolt 25 ezer fős gyorsan bevethető alakulat kapcsán a Népszabadság megállapítja: a világkommandónak, ennek az önmagában nem nagy szuperalakulatnak a létrehozása megváltoztatná a NATO jellegét, doktrínáját és fejlesztési irányait is.

A NATO védelmi minisztereinek tegnap véget ért varsói találkozóján az USA által javasolt 25 ezer fős gyorsan bevethető alakulat kapcsán a Népszabadság megállapítja: a világkommandónak, ennek az önmagában nem nagy szuperalakulatnak a létrehozása megváltoztatná a NATO jellegét, doktrínáját és fejlesztési irányait is. A lap szerint a változás forradalmi: az atlanti szövetség terület-önvédelmi funkciója mellé felveszi a világrendőr mundérját is. A kommandó a világ bármely pontjára hét napon belül eljuttatható és ott döntő erőként bevethető, szupermodern felszereléssel ellátott alakulat lenne. A tengeri, légi és földi harcra egyaránt kiképzett katonák terrorelhárító és megelőző csapásokat mérnének. Az utóbbi azt jelentené, hogy – a Bush-doktrínát átvéve – a NATO nemcsak földrajzilag, hanem minőségileg is növelné hatókörét. Mindez nagyon messze menő stratégiai, jogi és politikai következményekkel jár. Előzetes döntés a novemberi, prágai csúcstalálkozón várható. A tizenkilenc tagállam közül 12-13 támogatja a világkommandó tervét, köztük a NATO-ban különutas Franciaország is. A Washingtonnal mélyhűtött viszonyban lévő Németország védelmi minisztere viszont „csak egy pillantást vetett” a tervre, amelyet még „alaposan tanulmányozni kell”. George Robertson NATO-főtitkár szerint mindenki tisztában van azzal, hogy a NATO-nak meg kell újulnia. E szerint a tagállamok területének és lakosságának védelme mellett alapfeladattá válik a terrorizmus és a tömegpusztító fegyverek terjedése elleni harc. Ő nem a megelőző csapás kifejezést használta, hanem úgy fogalmazott, hogy „ahol az ellenség elrettentése nem bizonyul hatásosnak, ott gyökerestül el kell pusztítani a NATO-katonák és lakosság elleni fenyegetést, bármilyen jellegű legyen az”. Értesülések szerint Oroszország is érdeklődik a világkommandóban való részvétel iránt. Moszkva nemrég kilenc területen állapodott meg konkrét együttműködésről az atlanti szövetséggel. A világkommandó fenntartási költségeit évi félmilliárd dollárra becsülik, a felszerelése viszont jóval többe kerülne. Minden katona teljes harci és kommandós kiképzést kapna, és olyan eszközöket, amelyekkel egyedül vagy kis csoportokban is önfenntartó, tartósan harcképes. Állandó, közvetlen, műholdas-számítógépes kapcsolatban állna társaival és parancsnokával, sisakképernyőjére kapva a szükséges információkat vagy a képeket az ellenségről. Hasonló, ötezer fős alakulat már van Amerikában. Könnyen kialakítható ilyen egység a brit, a francia és a kanadai kommandósokból. A csapat a NATO főparancsnoka alá tartozna, bevetéséről a szövetséges kormányok döntenének. (n)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?