<p>Túl kockázatosnak nevezte Washington terveit az iráni atomalku felülvizsgálatára hétfőn Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes - közölte az Interfax orosz hírügynökség.</p>
Moszkva túl kockázatosnak tartja Washington terveit az iráni atomalku felülvizsgálatára
"Ne próbálj olyasmit megjavítani, ami működik" - hangsúlyozta Rjabkov.
Ugyanakkor Moszkva nem lát problémát az iráni nukleáris programról kötött megállapodás végrehajtásában, és úgy véli, hogy az Egyesült Államok is tartani fogja magát a dokumentumhoz - vélekedett Rjabkov.
Az orosz külügyminiszter-helyettes egyben sajnálatát fejezte ki az újabb Irán-ellenes amerikai büntetőintézkedések miatt, mivel szerinte Moszkva azon az állásponton van, hogy a szankciók nem megfelelő eszközök az egyes problémák megoldásához.
Rjabkov leszögezte: Teherán ballisztikusrakéta-kísérlete nem sérti az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) 2231-es számú határozatát, amely az Irán és a hatok (Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország) közötti nukleáris alkut szentesíti, illetve a dokumentum alapján kidolgozott akciótervet sem. Ezt az álláspontját Moszkva az amerikai féllel is közölte - tette hozzá.
Az orosz diplomata szerint a terv és a BT-határozat rendelkezéseinek szigorú és pontos átolvasása fogja a főszerepet játszani abban, hogy Washington milyen irányvonalat akar majd követni a kérdésben.
Levan Dzsagarjan, Oroszország teheráni nagykövete a nap folyamán aggodalmát fejezte a Teherán és Washington közötti élesebbé váló hangnem miatt. Moszkva minden tőle telhetőt megtesz a feszültségek enyhítése érdekében - idézte a nagykövetet a Ria Novosztyi orosz hírügynökség. Hozzáfűzte: Irán egyelőre nem kérte Moszkva közvetítését.
Rjabkov emellett légből kapottnak nevezte az amerikai sajtó feltételezéseit, miszerint az új amerikai adminisztráció éket akar verni Irán és Oroszország közé. Szerinte ezekkel a gyanúsítgatásokkal csupán a kétoldalú viszonyok légkörét akarják mérgezni.
Korábban a The Wall Street Journal című lap közölte, hogy Washington vizsgálja annak lehetőségeit, miként bomlaszthatná fel Oroszország és Irán katonai-politikai együttműködését. A The Wall Street Journal európai és arab államok tisztségviselőire, illetve Donald Trump amerikai elnök adminisztrációjából való forrásokra hivatkozott. "Amennyiben van ék, amelyet Moszkva és Teherán közé lehetne verni, úgy azon vagyunk, hogy megvizsgáljuk azt" - mondta a források egyike.
Az amerikai pénzügyminisztérium pénteken új szankciókat jelentett be Irán ellen. A tárca szerint a washingtoni lépés nem sérti a 2015 végén Iránnal megkötött többhatalmi atomalkut. Az új szankciók 13 személyt és 12 vállalatot érintenek, köztük néhány nem is iráni székhelyű, vagy iráni állampolgárságú. A washingtoni közlemény szerint valamennyi érintett kapcsolatban áll az iszlám köztársaság ballisztikusrakéta-programjával, illetve tevőlegesen segíti vagy támogatja azt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.