Minden szinten Gáza a téma

Rámalláh/Kairó/Jeruzsálem. A közel-keleti kvartett, vagyis az USA, az EU, az ENSZ és Oroszország képviselői tegnap az egyiptomi Tabában tárgyalásokat kezdtek Ariel Saron kormányfő gázai kivonulási tervéről és arról, hogy ebben milyen szerepet játszhat Egyiptom.

Rámalláh/Kairó/Jeruzsálem. A közel-keleti kvartett, vagyis az USA, az EU, az ENSZ és Oroszország képviselői tegnap az egyiptomi Tabában tárgyalásokat kezdtek Ariel Saron kormányfő gázai kivonulási tervéről és arról, hogy ebben milyen szerepet játszhat Egyiptom. Előzőleg ugyanerről tanácskozott az egyiptomi hírszerzés főnöke palesztin és izraeli vezetőkkel. Omar Szulejmán tábornok a ciszjordániai Rámalláhban tárgyalt Jasszer Arafattal, a Palesztin Hatóság elnökével, Ahmed Korei miniszterelnökkel és Dzsibril Radzsúbbal, Arafat biztonsági tanácsadójával. Korei a megbeszélés után elmondta: szó volt a palesztin csoportok közti párbeszéd felújításáról, valamint a palesztin biztonsági szolgálatok újjászervezéséről. Hozzátette: ez utóbbi nem jelenti azt, hogy bárki elvitatná Arafat elnöki jogkörét. Arafat kijelentette, hogy a Gázai övezetből való izraeli visszavonulás után a szintén megszállt Ciszjordánia kiürítésének kell következnie s az egésznek a közel-keleti rendezésre kidolgozott útitervbe illeszkednie, amelynek végállomása egy palesztin állam létrehozása Jeruzsálem fővárossal. Egyiptom vállalta, hogy segít a Gázai övezet biztonsági szolgálatának újjászervezésében – egy 30 ezer fős palesztin rendfenntartó erő kiképzésében –, nehogy káoszba sülylyedjen a palesztin terület a jövőre tervezett izraeli kivonulás után. Palesztin részről később azt közölték, hogy Arafat – eleget téve az egyik legfőbb egyiptomi követelésnek – a biztonsági szolgálatok átszervezésére vonatkozó átfogó tervvel állt elő. Az elképzelés értelmében Arafat egyik hű embere, Abder-Razzák Madzsaidi őrnagy lenne a Gázai övezetben működő szolgálatok általános vezetője, s az átszervezést hat héten belül le akarják bonyolítani. Szilvan Salom izraeli külügyminiszter kételyeinek adott hangot. „Miután hosszú ideje ismerem Arafatot, nem hiszek abban, hogy ezúttal komolyan gondolná a dolgot” – mondta. Izrael mindamellett elégedett lenne azzal, ha az egyiptomiaknak sikerülne rávenniük Arafatot, hogy leszámoljon a terrorszervezetekkel. Névtelenül nyilatkozó izraeli források azt is közölték, hogy Egyiptom ígéretet tett: begyűjti a fegyvereket a szélsőségesektől, és felhagy a palesztinok izgatásával. Ariel Saron kijelentette: Egyiptom fontos szerepet játszik a Gázai övezetből tervezett izraeli kivonulásban, de közvetítőként nem léphet fel. „Nem fogom megengedni az egyiptomiaknak, hogy közvetítőként jelenjenek meg vagy átfogó izraeli–palesztin béketárgyalásokat tűzzenek napirendre. Az ilyen tárgyalások veszélyei nagyobbak, mint az egyiptomi közreműködés haszna.” (MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?