Bagdad. Tegnap estére ígérte a bagdadi vezetés az iraki parlament összehívását a BT pénteki, kemény leszerelési határozata ügyében. A BT-határozat óta drágult a nyersolaj ára a világpiacon, vasárnap este pedig, a BT határozata után első ízben mértek légicsapást amerikai és brit gépek dél-iraki célpontokra.
Minden Szaddámtól függ
Az amerikai–brit koalíció harci repülőgépei vasárnap este légicsapásokat intéztek iraki légvédelmi célpontok ellen Bagdadtól mintegy 280 kilométerre délkeletre. Olyan célpontokról volt szó, amelyeket az iraki repülőgépek számára tiltott övezetbe telepítettek, és amelyek jelenléte fenyegetést jelent a szövetséges gépek számára.
Az al-Dzsumhúríja című hivatalos iraki lap tegnap felszólította az arabokat, hogy csapjanak le amerikai érdekeltségekre, ha az USA megtámadná Irakot azzal az ürüggyel, hogy Bagdad nem tartja be az ENSZ BT-nek az országra vonatkozó új határozatát. „Ha Irakot agresszió éri, minden arabnak, beleértve a kormányokat és a néptömegeket, az a kötelessége, hogy lecsapjon az amerikai érdekeltségekre, valamint bevesse az olajfegyvert és az arab országok külföldi javait az arab nemzet és ellenségei közötti harcban.” – írta a hivatalos lap, amely szerint az arab népnek nincs más választása, mint a szent háború. A Szaddám Huszein legidősebb fia, Udaj által irányított Babel című iraki lap szerint nem Irak hívja ki a világot, hanem az amerikai kormányzat teszi azt, tömeggyilkosságaival, zsarnoki uralmával és a terrorizmusban élenjáró pártok támogatásával, élükön a „cionista entitással”.
Mire hatalmaz fel a BT-határozat?
Budapest. Az ENSZ BT 1441. számú, múlt pénteken hozott határozata, amely Irak lefegyverzését követeli, nem tartalmaz olyan rendelkezést, amelynek alapján az amerikaiak és a britek minden további nélkül fegyveres erőt alkalmazhatnának Irak ellen, ha az arab ország megsértené a határozatot. Az MTI kérdésére Valki László nemzetközi jogász kifejtette: azzal, hogy iraki jogsértés esetére a BT „súlyos következményeket” helyezett kilátásba, csak figyelmeztette Bagdadot, fegyveres erőszak alkalmazásához viszont az ENSZ-alapokmány értelmében kifejezett felhatalmazás szükséges. Ezt támasztja alá, hogy John Negroponte, az USA ENSZ-képviselője a BT múlt pénteki ülésén kijelentette: ,,... ez a határozat a fegyveres erőszak alkalmazását illetően nem tartalmaz rejtett gyutacsot és automatizmust sem. Ha Irak megint megsértené a BT határozatát, az ügyet megvitatás céljából ismét a BT elé kell terjeszteni. Jeremy Greenstock brit ENSZ-képviselő kijelentette: ilyen esetben „elvárjuk a BT-től, hogy teljesítse kötelességét” – jegyezte meg Valki professzor.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.