Hova tűnt a gyermekkor?

gyermekkori depresszió

A minap olvastam, hogy mennyi mindent örökölhetünk a szüleinktől. A szemünk színét, a hajunk, esetleg a bőrünk jellemzőit, emellett számos érzelmi, viselkedésbeli és személyiségbeli vonásunkat is. Ez utóbbiért az úgynevezett junk (hulladék) DNS szerepel, ami a DNS-állomány kb. 98 százalékát alkotja. Szóval, ha a felmenőink traumákat éltek át, úgy ennek a levét még mi is ihatjuk, akár három generációval odébb. Érdekes új kapukat nyithat meg életünk értelmezésében a tény, hogy minden mindennel összefügg.

Gyermekkor – ez az a korszak, ahol minden kezdődik, a személyiség alakul, s az értékrend lassan összeáll. Itt nem állunk meg, hisz egy életen át formálódunk, de tény, hogy nagyon sok mindent hozunk magunkkal a gyerekkorunkból. Megannyi szép emléket, csalódást, barátságot, árulást, sikert és küzdelmet. Minden jó és kevésbé jó élmény tett azzá, akivé váltunk, s alakítottuk saját szájízünk szerint azt a bizonyos kezdőcsomagot, amit a felmenőink hagytak hátra. Mennyi az elég? Való igaz, hogy rengeteg inger ér minket az élet minden területén, köszönhetően a felgyorsult világnak és a mindenhová befurakodott technikának. Itt jön a generációk közti probléma. Egyre nehezebb megértenünk egymás értékrendjét, felfogását, szóhasználatát. Hol rontottuk el, ha egyáltalán elrontottuk? Legyünk megértőek, vagy vágjuk nyakon egymást, hogy észhez térjünk? Kezdünk az őseink állította csomaggal, jön még a világ nyújtotta inger, a tapasztalatok, és a neveltetés is bekacsint valahol. Kell ezt tetőzni?

Látni az embereken a leterheltséget, túlhajszoltságot, a világ adta pörgő életmód negatív hatásait, és ez alól sajnos a gyermekek sem kivételek. Minden szülő tesz azért, hogy minél többet adjon, de vajon megéri, ha ezzel elvész a gondtalan gyermekkor? Az iskolapadban ülve gyakran csak a szakkörökkel túlterhelt, fáradt, közömbös, idő előtt kiégett kis felnőttet látni. Mindez nagyon fontos, de mikor él úgy igazán az a gyerek? Fontos a kellő egyensúly megtalálása.

Félreértés ne essék, itt senki nevelési technikáját nem akarjuk kritizálni, mert módjával igenis bejárható az a bizonyos arany középút. Viszont nem árt mérlegelni, vajon megéri ilyen fiatalon ennyire nagyon leterhelni a gyereket? Még felsorolni is sok, hogy legtöbbször a gyereknek az iskola után egyből az ilyen-olyan szakkörökön, edzéseken vagy különórákon kell teljesítenie, majd amikor hulla fáradtan hazaesik, még a házi feladat is várja. Emellett töltsön együtt a család minőségi időt, másnap pedig kezdődik minden elölről. Ekkor történik az, hogy az örökölt frusztrációra még rátesz a megfelelési kényszer, a stressz és minden egyéb. Itt ér véget a gyermekkor lelkileg.

Hová tűnik így mindenki? Milyen világot nevelünk az utánunk következő generációknak? Fogalmam sincs, de talán jobb nem is belegondolni. A sikert és a vele járó hajtással nevelgetett, megérdemelt stresszt bizony túlértékelik. Mozdítsuk ki magunkat egy pillanatra ebből a megállíthatatlan pörgésből, mert igenis megállítható, csakis rajtunk múlik!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?