Mianmari puccs – A biztonsági erők körbevettek sztrájkoló vasúti alkalmazottakat

Mianmari puccs

A mianmari biztonsági erők körbevettek szerdán Rangunban egy vasúti épületegyüttest, amelyben a katonai rezsimet ellenző, sztrájkoló vasúti dolgozók tartózkodnak – jelentették hírügynökségek.

A sztrájkoló ranguni vasutasok annak a polgári engedetlenségi mozgalomnak a tagjai, amelyben a állami szféra más területeinek dolgozói is részt vesznek, és ezzel fennakadásokat okoznak az országban amellett, hogy nap mint nap tüntetések vannak a február eleji katonai hatalomátvétel miatt, és ezeket a hadsereg és a rendőrség igyekszik kegyetlenül elfojtani. Már több mint hatvan tüntető halálát okozták a hatóságok, és 1900-at őrizetbe vettek egy jogvédő szervezetnek, a Politikai Foglyokat Támogató Egyesületnek a közlése szerint. A hadsereg és a rendőrség többször használt éles lőszert a tüntetők ellen. A napokban interjú készült egy mianmari rendőrrel, aki elmondta, hogy voltak viszont olyan rendőrök, köztük ő is, akik megtagadták a tűzparancsot, majd a szomszédos Indiába menekültek.

A sztrájkoló vasutasok épületei az egyik ranguni pályaudvar mellett találhatók. Többen feltettek olyan felvételeket a közösségi médiára, amelyeken látszik, hogy a biztonsági erők körbe veszik az épületegyüttest. Egy meg nem nevezett sztrájkoló telefonon azt mondta a Reuters tudósítójának: tartanak attól, hogy a biztonsági erők erőszakosan akarnak majd véget vetni tiltakozó munkabeszüntetésüknek, és letartóztatják őket.

A rendőrség kedden folytatta a független médiával szembeni leszámolást: rajtaütött két sajtóorgánumon, és letartóztatott két újságírót. A február 1-jei katonai hatalomátvétel óta immár 35 újságírót tartóztattak le a Myanmar Now című lap összesítése szerint, de közülük 19-et már szabadon engedtek.  

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden este nem tudott megállapodni arról a brit kezdeményezésű nyilatkozatról, amelyben elítélték volna a mianmari katonai hatalomátvételt, önmérsékletre szólították volna föl a katonai vezetést, és újabb büntetőintézkedésekkel fenyegették volna meg. De diplomaták közlése szerint valószínűleg folytatódnak a tárgyalások a nyilatkozatról, mert Oroszország, Kína, India és Vietnam módosításokat terjesztett be a javaslathoz, egyebek között azt, hogy nem neveznék puccsnak a puccsot, és nem fenyegetnék büntetőintézkedésekkel a katonai vezetést.

Ba Mio Thein, a katonai puccs nyomán feloszlatott felsőház egyik volt képviselője közölte kedden, hogy hatósági őrizetben meghalt a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) volt kormánypárt egyik vezető tisztségviselője, akit aznapra virradóan tartóztattak le. Zav Mjat Linn az ország elmozdított korábbi vezetője, Aung Szan Szú Kjí pártjának tisztségviselője volt. Ő már a második NLD-tisztségviselő, aki életét vesztette a hatósági őrizetben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?