Legkevesebb húsz mianmari polgári lakos halt meg szombaton, összecsapva a junta katonáival az ország déli részén – közölte a helyi média.
Mianmari puccs – Sok civil vesztette életét, összecsapva a junta katonáival
Az Ajejarvadi folyó deltájánál, Ranguntól mintegy 150 kilométerre északnyugatra fekvő Hlajszve faluban számszeríjakkal, hajítógépekkel (katapult), vadász- és légpuskákkal, földműves eszközökkel felfegyverkezett helyi lakosok szembeszálltak a fegyverek után kutató katonákkal, akik őrizetbe vettek egy helyi közösségi vezetőt, és a szemük láttára megverték. A katonák tüzet nyitottak rájuk.
Ha valóban húsz halottja volt az összecsapásoknak, amint arról hírt adott a helyi média, akkor ez volt az elmúlt két hónap legsúlyosabb összetűzése Mianmarban a civilek és a karhatalmi erők között. A Politikai Foglyokat Támogató Egyesület (AAPP) nevű mianmari jogvédő szervezet legutóbbi összesítése szerint a február elsejei katonai puccs óta a biztonsági erők legalább 845 embert öltek meg, és ötezernél több embert vettek önkényesen őrizetbe.
Mianmarban a hadsereg február elsején, a parlament megalakulása előtt pár órával vette át a hatalmat, őrizetbe véve a kormányzó Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) számos politikusát, köztük a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí államtanácsost, az ország akkori de facto vezetőjét. A puccs óta rendszeresek a tömegmegmozdulások, amelyek ellen a hadsereg egyre keményebben lép fel. A tüntetők egy része csatlakozott a puccs elleni polgári engedetlenségi mozgalomhoz (CDM), míg mások fegyvert ragadtak, és beálltak az etnikai gerillaszervezetekhez, amelyeknek egy része támogatja a katonai hatalomátvétel elleni megmozdulásokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.