Menekültválság az unióban

Tampere/Brüsszel/London/Berlin. Az európai belügyminiszterek múlt heti tamperei találkozóján Németország elutasította Spanyolország további uniós támogatásra vonatkozó kérését, amelynek segítségével Madrid az illegális bevándorlásnak szeretne gátat szabni.

Menekültszállás a franciaországi Cachan városbanReuters-felvételA németeknek nem tetszik, hogy Spanyolország több támogatást kér, miközben tavaly amnesztiát hirdetett meg az illegális bevándorlók számára. Berlin mellett Bécsnek is az a véleménye, a spanyoloknak ez a döntése szerepet játszott abban, hogy idén nyáron minden eddiginél nagyobb bevándorlási hullám indult meg a Kanári szigetek és a mediterrán övezet irányába. Madrid szerint ez tévedés, a spanyolok úgy látják, nemcsak több pénzre van szükség a menekültprobléma megoldásához, hanem a határvédelmi tevékenység uniós szintű összehangolására is.

Egyébként vannak olyan vélemények is – főként a bajorok részéről –, amelyek szerint Madrid túl nagy felhajtást csinál, eltúlozza a probléma jelentőségét, hiszen „Spanyolország nem fog összeomlani 24 ezer Kanári-szigeteki menekült miatt”. (Idén eddig ennyien érkeztek a Spanyolországhoz tartozó szigetekre.)

Tamperében kiderült tehát, nem mindenki ért egyet ez ügyben Brüsszellel. Az Európai Bizottság augusztus utolsó napján ugyanis az illegális bevándorlás sújtotta dél-európai tagállamokkal való nagyobb szolidaritásra szólította fel azokat az uniós országokat, amelyeket ez a kérdés kevésbé érint. Franco Frattini igazságügyi és jogi biztos azt mondta, a bevándorlás a határokon átnyúló probléma, amelyet hatékonyan csak átfogó, egységes, közös uniós fellépéssel lehet kezelni. „Egyes tagországok nem viselhetnek túlzott terhet kizárólag földrajzi fekvésük miatt. Minden külső EU-határt védelmezni kell és minden tagállamnak hozzá kell járulnia ehhez a célkitűzéshez.”

Egyébként nemcsak az unión, hanem sok esetben az egyes országokon belül is egymásnak ellentmondó nyilatkozatok látnak napvilágot. E kettősség oka: a kormányok a társadalmi nyomás hatása alatt a bevándorlási törvények szigorításáról beszélnek, ugyanakkor hangsúlyozzák, szükség van munkaerőre. Sőt a magasan képzett munkaerőt különböző kedvezményekkel még csábítják is.

Vegyünk példaként két augusztusi hírt Németországból. Az egyik szerint az uniópártokból (CDU, CSU) és a szociáldemokratákból (SPD) álló német nagykoalíció olyan értelmű változtatásokat tervez a bevándorlási törvényben, amelyek megkönnyítenék a magasan képzett bevándorlók letelepedését és munkavállalását az országban. Dieter Wiefelspütz, az SPD parlamenti frakciójának belügyi szóvivője a Berliner Zeitungnak azt mondta, az elvi egyetértés már létrejött e kérdésben a koalíciós partnerek között, most már csak a részleteket kell megtárgyalni. Ennek elősegítésére munkacsoportot hoztak létre a koalíciós pártok képviselőiből. A belügyi szóvivő szerint Wolfgang Schäuble belügyminiszter is úgy véli, a magasan képzett bevándorlók, különösen a fiatalok esetében enyhíteni kell azokat a követelményeket, amelyek a németországi munkavállalási engedély megszerzéséhez szükségesek.

Pár nappal később Berlinben bejelentették, a kormány elő akarja segíteni a a bevándorlók gyors integrálódását. A reform elsősorban a külföldiek számára szervezett tanfolyamok tökéletesítését irányozza elő. A Németországban letelepedni kívánó külföldieket eddig is kötelezték arra, hogy úgynevezett integrációs tanfolyamokon vegyenek részt, amelyeken a német nyelv mellett a jogrenddel, az ország történelmével és kultúrájával kapcsolatos ismereteket oktatták számukra. A koalíciós pártok közötti előzetes megállapodás szerint a tanfolyamok kötelező óraszámát a jelenlegi 630-ról 900-ra emelik, továbbá a magasabb szintű oktatás biztosításának reményében megemelik a tanárok díjazását.

John Reid brit belügyminiszter a bevándorlási hullám növekedése miatt a közvéleményben tapasztalható aggodalmakra reagálva arra figyelmeztetett, ne tegyék a bevándorlás ügyét a pártok politikai futballjának tárgyává, és józan, kulturált vitára szólított fel. Szerinte meg kell szabadulni attól az előítélettől, hogy az, aki a bevándorlásról akar beszélni, „valamilyen módon rasszista”. Azt mondta, fontos megnyugtatni az állampolgárokat, hogy iskoláik és kórházaik nem lesznek túlterhelve, munkaszerződéseiket fenntartják, hangsúlyozva emellett: az ellenőrzés alatt tartott, irányított bevándorlás nélkülözhetetlen, képzett munkaerőt adhat Nagy-Britanniának. Javasolta, hogy új, független bevándorlási szakemberek határozzák meg a bevándorlás optimális szintjét az ország gazdasági szükségleteinek és társadalmi stabilitásának figyelembevételével. Reid úgy vélte, ez az új tanácsadó testület a jövő év áprilisától kezdhetné meg munkáját. (euractiv.hu, mti, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?