Megszavazta az osztrák parlament az európai mentőalapot

Bécs |

<p>Jóváhagyta az osztrák parlament az Európai Stabilitási Mechanizmust (ESM) szerdai ülésén, a nyári törvényhozási szünet előtt két nappal.</p>

 

Az ESM ratifikálásához szükséges kétharmados szavazatarányt a kormányzó kétpárti koalíció mellett az ellenzéki Zöldek támogatása biztosította. A pénzügyi fegyelemről szóló megállapodás jóváhagyásához elegendő volt a kormánypártok szavazata. Ezt az uniós paktumot mind a három ellenzéki párt elutasította és továbbra is harcolni akarnak ellene.

Az ESM ausztriai parlamenti ratifikációját előzőleg hónapokig megakadályozta az ellenzéki pártok ellenállása. A szociáldemokrata-konzervatív kormány többfordulós tárgyalásokat követően, hétfőn végül megkapta a kis ellenzéki párt végleges beleegyezését. A Zöldek ugyanakkor feltételeket is támasztottak, egyebek között több beleszólást a parlamentnek az ESM-hez kötődő jövőbeli változtatásokhoz és azt, hogy az osztrák kormány határozottan álljon ki a tranzakciós adó mellett az EU-ban.

A 700 milliárd eurós közösségi eszközt olyan euróövezeti tagállamok megsegítésére hozzák létre, amelyek súlyos pénzügyi nehézségekkel kerülnek szembe. Ausztria 2,2 milliárd euró közvetlen pénzforrással és 19,5 milliárd euró összegig kezességvállalással vesz részt az ESM-ben.

"Modern tűzoltó eszközhöz" hasonlította az ESM-et a parlamenti vitában Maria Fekter pénzügyminiszter. Az alap segítségével hatékonyabban lehet fellépni az államadósság-válság ellen, és szigorúbban eljárni a költségvetési fegyelmet huzamos ideig be nem tartó országok ellen - jelentette ki.

A mentőalap ellen szavazott két euroszkeptikus ellenzéki párt, az Osztrák Szabadságpárt és a Szövetség Ausztria Jövőjéért. Elutasították, hogy - mint mondták - Ausztria szuverén jogokról mondjon le, és népszavazást követeltek a témában. A kormány nézetük szerint nem az osztrák népen, hanem "a banki spekulánsokon" akar segíteni.

A két populista párt a múlt hét óta hosszas beszédekkel, a napirenddel szembeni ellenvetésekkel, név szerinti szavazás kezdeményezésével próbálta hátráltatni a törvény parlamenti tárgyalását.

A parlamenti erőviszonyok miatt azonban a Zöldek jóváhagyása után a jobboldali ellenzék obstrukciójával már nem tudta elérni a szavazás elhalasztását.

A szerződés életbelépéséhez szükség van mások mellett még annak németországi ratifikálására is. A német parlament már jóváhagyta az ESM-et, de jelenleg az alkotmánybíróság vizsgálja, így a folyamat egyelőre nem fejeződött be.

Az osztrák ellenzék közben kilátásba helyezte, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon a fiskális paktumról tartott szavazást, mert az uniós megállapodás szerintük valójában alkotmánymódosítást valósít meg, amelynek ratifikálásához már egyszerű többség helyett kétharmados támogatásra lenne szükség.

A fiskális paktum legfontosabb előírása az, hogy a konjunkturális változások hatásától megtisztított deficit nem haladhatja meg a hazai össztermék (GDP) 0,5 százalékát. Ausztria hasonló rendelkezést iktatott be költségvetési szabályai közé nemzetgazdasági szinten.

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?