Brüsszel. Lezárta a strasbourgi épületek bérletének nagy viharokat kavart ügyét az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottsága múlt hét végi brüsszeli ülésén.
Megspóroltak 30 milliót
Még áprilisban nyilvánosságra került, hogy az EP társszékhelye, Strasbourg városa megfejeli a holland tulajdonosnak járó bérleti díjat, és ezáltal az Európai Parlamentet folyamatosan veszteség éri. Ez akkor derült ki, amikor az EP a holland tulajdonostól meg kívánta venni a strasbourgi épületeket, és a város az így eleső nyereségének kompenzálására 29 millió eurót kívánt a holland tulajdonostól kasszírozni. A vizsgálat megállapította, a túlfizetés ténye 25 éve fennáll és a parlamentet 30–35 millió eurónyi veszteség érte. A bizottság ugyanakkor azt is megállapította: a dokumentumokból nem lehet egyértelműen kideríteni, történt-e korrupció vagy csalás. Fazakas Szabolcs (MSZP), a bizottság magyar elnöke a döntést értékelve rámutatott: a jövőben gondoskodni kell arról, az ilyen hosszú lejáratú szerződéseket is rendszeresen leporolják és felfrissítsék, hogy az azokban egyszer megfogalmazott negatív kitételek ne legyenek örök érvényűek. Az eredmény tehát az, hogy az EP pénzéből Strasbourg városa nem kap kompenzációt, a 30 millió eurót levonják a vételárból. „Ezt az összeget az ügy feltárásával és mostani lezárásával sikerült az európai adófizetőknek megtakarítani.”
Fazakas azt is elmondta, Strasbourg úgymond barátságtalan magatartása még inkább napirendre tűzte a kérdést: miért kötelesek az európai parlamenti képviselők évente tizenkét alkalommal az üléseket az elzászi városban tartani. Ez nemcsak komoly kiadást jelent – egyesek szerint évente 200 millió eurót, mások szerint még többet –, de munkájuk hatékonyságát, eredményességét, megítélését is negatívan befolyásolja.
Júniusban az Európai Tanács elutasította a parlament kérését, hogy egyáltalán foglalkozzon a strasbourgi ülések kérdésével. Egy ilyen tanácsi döntéshez egyhangúságra van szükség, s ez ügyben a franciák nem engednek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.