Megkezdődött a D-terv

Brüsszel. Az Európai Bizottság ma egy hete indította el D tervét (Demokrácia, Dialógus és Vita – Democracy, Dialogue, Debate). A terv jelentheti az alapkövét az elkövetkező hónapok mélyreható vitáinak Európa jövőjéről.

A franciák és a hollandok alkotmányt elutasító álláspontja arra kényszerítette az EU kormányfőit, hogy elmélkedési időt hagyjanak a széles körű vitákra. A D-terv keretprogram, célja olyan új politikai konszenzust teremteni, amelynek irányelvei alkalmassá teszik Európát arra, hogy megfeleljen a 21. század kihívásainak. A tervet Margot Wallström intézményi kapcsolatokért és kommunikációs stratégiáért felelős alelnök indította el. Szerinte az emberek kemény kérdéseket tesznek fel életkörülményeikről, munkahelyük biztonságáról, a nyugdíjakról, a bevándorlásról. Európának úgy kell megújulnia, hogy az részben választ adjon ezekre a kérdésekre.

A vitafolyamatot a nemzeti kormányok feladata életre hívni. A D-terv kulcsfontosságú elemei közé tartozik a vita stimulálása. Minden tagállam vállalta, hogy társadalmi vitákat szervez az EU jövőjéről. A fő szerep tehát a nemzeti kormányoknak jut, az EB csak segédkezik, témákat ajánlva. 2006 májusában pedig konferenciát szerveznek Európa jövőjéről, ekkor beszélik meg a viták tapasztalatait, amelyekről az EB jelentést készít. Ezt a dokumentumot az osztrák EU-elnökség alatt mutatják majd be.

A program célközönsége a civil társadalom, a szociális partnerek, a nemzeti parlamentek, a politikai pártok, a fiatalok és a kisebbségek. A vitafolyamat Brüsszel szerint csak akkor lehet sikeres, ha a tömegkommunikáció, elsősorban a televízió is helyt ad neki. Ugyanígy az internetet is kiemelt fontosságúnak tartják a vitára hangolásban. A program lebonyolításához pénzügyi segítségre is szükség van. 2005 elején 9 millió eurót különítettek el a vitára, ebből közel 6 milliót már az alkotmány ratifikációs folyamatában szétosztottak a tagállamok között. Az EB egyetért az Európai Parlament szándékával, hogy a 2006. évi költségvetésben további 6 millió eurót biztosítsanak erre a célra.

A kezdeményezés kiterjed arra is, hogy az EU-biztosok gyakrabban látogassanak el a tagországokba, támogassák a polgárok projektjeit. Tervezik az európai jószolgálati nagykövetek hálózatának megteremtését: ennek keretében ismert művészek, sportolók, üzletemberek szólítják majd meg az uniós polgárokat. (eurohirek.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?