Brüsszel. Az Európai Bizottság ma egy hete indította el D tervét (Demokrácia, Dialógus és Vita – Democracy, Dialogue, Debate). A terv jelentheti az alapkövét az elkövetkező hónapok mélyreható vitáinak Európa jövőjéről.
Megkezdődött a D-terv
A vitafolyamatot a nemzeti kormányok feladata életre hívni. A D-terv kulcsfontosságú elemei közé tartozik a vita stimulálása. Minden tagállam vállalta, hogy társadalmi vitákat szervez az EU jövőjéről. A fő szerep tehát a nemzeti kormányoknak jut, az EB csak segédkezik, témákat ajánlva. 2006 májusában pedig konferenciát szerveznek Európa jövőjéről, ekkor beszélik meg a viták tapasztalatait, amelyekről az EB jelentést készít. Ezt a dokumentumot az osztrák EU-elnökség alatt mutatják majd be.
A program célközönsége a civil társadalom, a szociális partnerek, a nemzeti parlamentek, a politikai pártok, a fiatalok és a kisebbségek. A vitafolyamat Brüsszel szerint csak akkor lehet sikeres, ha a tömegkommunikáció, elsősorban a televízió is helyt ad neki. Ugyanígy az internetet is kiemelt fontosságúnak tartják a vitára hangolásban. A program lebonyolításához pénzügyi segítségre is szükség van. 2005 elején 9 millió eurót különítettek el a vitára, ebből közel 6 milliót már az alkotmány ratifikációs folyamatában szétosztottak a tagállamok között. Az EB egyetért az Európai Parlament szándékával, hogy a 2006. évi költségvetésben további 6 millió eurót biztosítsanak erre a célra.
A kezdeményezés kiterjed arra is, hogy az EU-biztosok gyakrabban látogassanak el a tagországokba, támogassák a polgárok projektjeit. Tervezik az európai jószolgálati nagykövetek hálózatának megteremtését: ennek keretében ismert művészek, sportolók, üzletemberek szólítják majd meg az uniós polgárokat. (eurohirek.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.