Megint engedett az unió Amerikának

<p>Vilnius/Róma. Ferenc pápa felhívására világszerte milliók, a római Szent Péter téren százezren imádkoztak szombaton este a békéért, a szíriai háború ellen. Kerry amerikai külügyminiszter rávette az EU-t a Szíria elleni akció támogatására: a G20-csúcs kudarca után az USA-nak nagyon kellett a diplomáciai siker.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az uniós külügyminiszterek szombati vilniusi értekezlete – amelyen John Kerry is részt vett – ugyanis „világos és határozott” választ sürget az augusztus 21-i vegyifegyver-támadásra. Később Párizsban Kerry és francia kollégája, Laurent Fabius bejelentette: az USA és Franciaország megerősítette azt a szándékát, hogy közösen lépjen fel Szíria ellen. Ekkor Kerry úgy fogalmazott, Obama még nem döntötte el, hogy a katonai csapással megvárja-e az ENSZ szakértőinek jelentését.

Mozgósított a pápa

Ferenc pápa tegnap kijelentette: a Szent Péter téren tartott szombat esti imavirrasztásnak, amelyhez a világban milliók csatlakoztak, folytatódnia kell, hogy Szíriában azonnal leálljon az erőszak és a pusztítás a testvérgyilkos konfliktus igazságos megoldásáért. Azt hangsúlyozta, hogy a háború a fegyverkereskedők érdeke. A szíriai békéért meghirdetett szombati böjt- és imanaphoz csatlakozott a jelenlegi egyházfő elődje, XVI. Benedek is. Vatikáni tudósítók emlékeztettek: a pápa által meghirdetett böjt az éhező szíriai gyerekek kényszerböjtjére figyelmeztet.

Berlin is meghajolt

Visszatérve Vilnusra: Catherine Ashton, az EU külpolitikai főképviselője jelentette be, hogy az EU külügyminiszterei határozott választ sürgettek arra, hogy Szíriában vegyi fegyvert vetettek be. Guido Westerwelle német külügyminiszter bejelentette, Németország is csatlakozik ahhoz a G20-csúcson pénteken született nyilatkozathoz, amelyben az USA és tíz másik résztvevő Szíriával szemben erőteljes nemzetközi választ sürgetett. Előző nap Berlin még – az uniós résztvevők közül egyedül – nem támogatta a dokumentumot, álláspontját azzal indokolva, hogy tiszteletben kell tartani az európai döntési folyamatot.

Laurent Fabius francia külügyminiszter üdvözölte a német vélemény változását, kijelentve: „Az, hogy Európa együtt van, jó dolog.” Franciaország az utóbbi napokban eléggé elszigeteltnek tűnt Európában, egyedül védelmezve a Szíria elleni csapás tervét.

A zárónyilatkozatot felolvasó Catherine Ashton közölte: a jelenlévők egyöntetű véleménye szerint „erős bizonyítékok szólnak amellett, hogy a szíriai rezsim felelős a (vegyifegyver-)támadásért”, amelynek több száz, más adatok szerint ezernél is több halottja volt Damaszkusz környékén.

Elnöki offenzíva

Kerry üdvözölte a záródokumentumot: az USA „nagyon hálás a Szíriára vonatkozó nyilatkozatért, amely erőteljes nyilatkozat az elszámoltathatóság szükségességéről”. Más kérdésről szólva ugyanakkor lebeszélni igyekezett az európaiakat arról az új EU-irányvonalról, amely bojkottot hirdet a megszállt palesztin területeken törvénytelenül létesült zsidó telepekkel szemben. Kerry később Párizsban azt mondta, „bizonyos számú – két számjegyű – ország” kész részt venni egy katonai akcióban a szíriai rezsim ellen.

Barack Obama elnök „konzultációs offenzívát” indít, hogy megszerezze a kongresszus támogatását a Szíria elleni katonai akcióhoz. Ma hat televíziónak ad interjút, majd helyi idő szerint kedd este – szerda hajnalban – a Fehér Ház ovális irodájából szól a nemzethez. Az elnök csapata is folytatja a kongresszusi tagokkal zárt ajtók mögött kezdett háttérbeszélgetések, illetve telefonos konzultációk sorozatát.

Sajtóhírek szerint egyelőre úgy tűnik, a képviselőházban komoly az ellenállás az amerikai katonai beavatkozással kapcsolatban, hiszen eddig már 218 képviselő adta tudtul, hogy a katonai akció ellen fog szavazni, illetve hajlik az elutasításra. A jóváhagyáshoz vagy az elutasításhoz 217 szavazat szükséges. A szenátusban valamivel jobbak az elnök esélyei.

Keresztények veszélyben

Az elnök egyelőre nem nyilatkozott arról, hogy vajon elrendeli-e a támadást, ha a kongresszus ellene fog szavazni, de szombaton már előzetes képet adott érvrendszeréről a szokásos heti rádióüzenetében. Egyebek között arra hivatkozott: ha a vegyi fegyver bevetése válasz nélkül marad, akkor növekszik annak kockázata, hogy újra alkalmazzák ezt a fegyverfajtát.

Szíriában ugyanakkor szombaton és tegnap is folytatódtak a harcok. A kormányerők a lázadók állásait lőtték a főváros közelében, és megöltek 16 embert. A felkelők pedig elfoglalták a keresztények lakta Maalúla települést: az éjszaka folyamán vívott heves harcok után a kormányerők visszavonultak a Damaszkusztól nem messze található helységből.

Maalúla az egyik legjelentősebb keresztény város Szíriában, lakossága a Krisztus által is használt arámi (arameus) nyelvet beszéli. (MTI, TASR, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?