Washington. Az amerikai kongresszus republikánus vezetői elutasították a demokratáknak azt a követelését, hogy kezdődjön hivatalos vizsgálat azoknak a vádaknak a tisztázására, amelyek szerint a kormány a háború igazolása érdekében eltúlozta a hírszerzés értesüléseit a tiltott iraki fegyverekről.
Még nem indul vizsgálat
A szenátus katonai bizottsága már megkezdte, a hírszerzési bizottság pedig a jövő héten kezdi meg a meghallgatásokat zárt ajtók mögött. John Warner a The Wall Street Journal tegnapi száma szerint úgy összegezte az eddigi három meghallgatás tapasztalatait, hogy a Fehér Ház teljes mértékben együttműködik, és egyetlen elemző sem panaszkodott arra, hogy politikai nyomást gyakoroltak volna rá. Kijelentette, hogy a szóba jöhető helyeknek csak az egyharmadát kutatták át eddig Irakban és időt kell adni tömegpusztító fegyvereket kereső szakértőknek. A demokraták sürgetik a republikánus kongresszusi vezetőket, hogy indítsanak teljes körű vizsgálatot nyilvános meghallgatásokkal arról, hogy manipulálták-e a hírszerzési értesüléseket, illetve nyomást gyakoroltak-e az elemzőkre, hogy szállítsanak érveket a háború igazolására.
Pat Roberts a The Washington Times szerint úgy vélekedett, hogy egyes bírálatok érthetőek, mások azonban pártpolitikai célokat szolgálnak. Úgy vélte, hogy az ilyen bírálatok ártanak a hírszerzésnek is, amely túlságosan óvatoskodó és kockázatkerülő lesz, márpedig ez volt az egyik oka annak, hogy nem sikerült megakadályozni a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrorcselekményeket. Hillary Rodham Clinton, a szenátus katonai bizottságának demokrata tagja viszont felrótta a republikánusoknak, hogy a bírálatok pártpolitikai színben való feltüntetésével csak a vizsgálatot akarják elodázni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.