May, a brexit miniszterelnöke

London. Ma veszi át Theresa May brit belügyminiszter a miniszterelnöki tisztséget David Camerontól.

London. Ma veszi át Theresa May brit belügyminiszter a miniszterelnöki tisztséget David Camerontól. Cameron hétfőn bejelentette, kedden elnököl utolsó kabinetülésén, ma még ő vesz részt az azonnali miniszterelnöki válaszok hetente esedékes alsóházi félóráján, utána pedig a Buckingham-palotába hajtat, ahol hivatalosan felajánlja lemondását II. Erzsébet királynőnek.

E menetrend alapján ma estig új miniszterelnöke lesz az Egyesült Királyságnak, Theresa May személyében. A szokásos protokolláris eljárás alapján Cameron ma elmondja az uralkodónak, hogy Theresa Maynek a kormányzó Konzervatív Párt alsóházi frakciója nagy többséggel bizalmat szavazott, és ennek megfelelően ő Mayt tartja a legalkalmasabbnak arra, hogy átvegye a kormány irányítását. Cameron távozása után közvetlenül Theresa May is felkeresi a királynőt, aki formálisan megbízza őt a kormányalakítással.

Theresa May négy és fél évvel a 90 esztendős uralkodó trónra lépése után született, és ő lesz II. Erzsébet királynő 13. miniszterelnöke; az első Sir Winston Churchill volt. May lesz egyben az Egyesült Királyság második női miniszterelnöke a 3 éve elhunyt Margaret Thatcher után. David Cameron hétfői bejelentésének előzményeként, néhány órával korábban visszalépett a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetőválasztási kampányának egyik jelöltje, Andrea Leadsom energiaipari államtitkár, így Theresa May maradt az egyetlen jelölt a párt vezetői tisztségére és a miniszterelnöki posztra. A Konzervatív Párt élére azért kellett új vezetőt választani, mert David Cameron, a párt jelenlegi vezetője a brit EU-tagságról június 23-án tartott népszavazás másnapján bejelentette távozási szándékát.

Az előzmények

Cameron – aki 2005 óta vezette a Konzervatív Pártot, és 2010 óta miniszterelnök – a bennmaradás mellett kampányolt, ám a brit választók többsége arra szavazott, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból. Az utódválasztási folyamat első szakaszában a Konzervatív Párt alsóházi frakciója jelölte ki többfordulós szavazássorozattal a lehetséges két jelöltet az öt induló közül. Theresa May kapta messze a legtöbb voksot, a második helyre az utolsó fordulóban Andrea Leadsom került. May 199, Leadsom 84 szavazatot gyűjtött a döntő frakciószavazáson. Az eredeti tervek alapján szeptember 9-éig tartott volna a kampány, amelynek végén a 150 ezer regisztrált párttag választotta volna meg a Konzervatív Párt új vezetőjét. Korábban Boris Johnson, London előző polgármestere, a brexitet, vagyis a kilépést pártoló népszavazási kampánytábor egyik frontembere tűnt biztos befutónak, ám a brexitpárti kampánystáb másik vezetője, Michael Gove igazságügyi miniszter az utolsó pillanatban Johnson ellen fordult, és bejelentette, mégis pályázik. Gove e döntése után Johnson hatalmas meglepetésre nem indult a párt vezetői tisztségéért, így a miniszterelnöki posztért sem. Gove az utódválasztási folyamat frakciószavazási szakaszában kiesett, így Theresa May és Andrea Leadsom maradt versenyben, egészen Leadsom hétfői visszalépéséig. Az ellenzéki pártok hétfőn azt követelték, May írjon ki új parlamenti választásokat, May azonban ezt határozottan elvetette. Valószínűleg úgy vonul majd be a történelembe, mint a brexit miniszterelnöke, vagyis az a brit kormányfő, aki kivezeti országát az unióból.

Merkel a brit helyzetről

Az új brit kormánynak el kell döntenie, hogy mikor kezdeményezi az uniós kilépési tárgyalások megkezdését, és hogy milyen viszonyt alakítson ki az Európai Unióval a közösségen kívüli Nagy-Britannia – mondta Angela Merkel német kancellár. A kilépési tárgyalásokat csak a hivatalos kérelem benyújtása után lehet elkezdeni, és a londoni vezetésnek a dokumentumban azt is ki kell fejtenie, hogy miként képzeli Nagy-Britannia és az EU kapcsolatát – mondta a kancellár. Német részről az a legfőbb cél, hogy a hazai gazdaságot ne érintse hátrányosan Nagy-Britannia kiválása – tette hozzá. Rámutatott, hogy a német–brit gazdasági kapcsolatok igen erősek, például a német gyártók évente 800 ezer autót exportálnak Nagy-Britanniába.

A piac kedveli Mayt

Erősödött a font és 11 havi csúcson zárt a londoni FTSE tőzsdemutató arra a bejelentésre, hogy ma Theresa May brit belügyminiszter veszi át a miniszterelnöki tisztséget. A brit bankok valószínűleg örülnek annak, hogy az unióban maradást támogató May lesz a miniszterelnök, mert ő várhatóan a soft brexit, az egységes piachoz való hozzáférés megtartása mellett áll majd ki a tárgyalásokon. A brit bankok jelenleg egy úgynevezett EU-útlevél segítségével tudnak nagy-britanniai központjukból szolgáltatni az egész Európai Unióban, és jelentős költségeket takarítanak meg azzal például, hogy nem kell minden tagállamban központot létesíteniük. Theresa May korábban leszögezte, prioritásként kell kezelni a tárgyalásokon, hogy a brit cégek továbbra is kereskedhessenek az egységes piacon, egyúttal azt is, hogy Nagy-Britannia jobban ellenőrzése alatt tudja tartani az Európából a területére érkező emberek számát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?