Maoista ifjoncból konzervatív kormányfő

Lisszabon. Az európai integrációt az Amerikával való együttműködéssel kívánja ötvözni José Manuel Durao Barroso portugál kormányfő. Az EB-elnöki tisztséget illetően végül is az ő személye bizonyult a mindenki számára elfogadható kompromisszumnak.

Lisszabon. Az európai integrációt az Amerikával való együttműködéssel kívánja ötvözni José Manuel Durao Barroso portugál kormányfő. Az EB-elnöki tisztséget illetően végül is az ő személye bizonyult a mindenki számára elfogadható kompromisszumnak.

Barroso szívesen hangsúlyozza pragmatikus és mérsékelt irányvonalát, de politikai ellenzői gyakran jellemzik Amerika-barát szabadpiacpárti politikusnak, aki 2002-ben, hivatalba lépésekor szigorú korlátozó intézkedéseket léptetett életbe országában az erősödő recesszió miatt. Az egykori maoista diáknak jó kapcsolata van George Bush amerikai elnökkel és támogatta Irak megszállását, sőt a háború előtt csúcstalálkozót szervezett a Portugáliához tartozó Azori-szigeteken Bush elnök és fő európai szövetségesei részére. Ugyanakkor óvatos volt a portugál katonák Irakba küldésének kérdésében és akkori spanyol kollégájától, José María Aznartól eltérően elkerülte a háborút ellenző Franciaországtól és Németországtól való elidegenedést is. Irakban kis létszámú portugál rendőri egység teljesít szolgálatot.

Barroso egy erősebb NATO-t támogat és a biztonságért vállalt nagyobb felelősség érdekében nagyobb beruházásokat szorgalmaz az európai haderőkben is. „Európa nem lehet gazdasági elefánt és katonai pigmeus” – fogalmazott. Rendíthetetlen védelmezője az euró bevezetését szabályozó Stabilitási és Növekedési Paktumnak. A sors iróniája, hogy EU-bizottsági elnökként olyan szabályokat kell javasolnia, amelyek rugalmasabbá teszik a Franciaország és Németország által ismételten megsértett maastrichti előírásokat, figyelmen kívül hagyva az erre az esetre előirányzott szankciókat. A tízmilliós ibériai ország polgárai a júniusi európai parlamenti választásokon megbüntették a Barroso-kormányt, egyértelmű győzelmet biztosítva az ellenzéki szocialisták számára. Más kis európai országok vezetőihez hasonlóan Barroso is egyenlő jogokat akar a tagállamoknak, és egy jól finanszírozott Bizottságot, hogy az hathatósan támogathassa a szegényeket és a gyengéket. Míg otthon megszorító politikát vezetett be, ellenzi az EU-kiadások csökkentését, amelyeknek Portugália egyik fő haszonélvezője. Kemény küzdelemnek néz elébe jövőre, ha meg akarja akadályozni, hogy a gazdag nettó befizető országok csökkentsék a 2007–2013-as EU-költségvetésbe befizetendő hozzájárulásukat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?