<p>A felelős politikusokhoz intézett nyílt levelet juttatott el az Új Szó szerkesztőségéhez Ruženka Egyedová-Baráneková, a Magyarországi Szlovákok Szövetsége elnöke és Imrich Fuhl, a Szövetség-Pilis Nógrád Koalíció vezetője (Országos Szlovák Önkormányzat). A levelet az alábbiakban teljes terjedelmében adjuk közre.</p>
Magyarországi szlovákok nyílt levele a két ország politikusaihoz
"Állítsák meg a provokációt, az uszítást és a gyűlöletkeltést
Nyílt levél felelős politikusoknak
Tisztelt felelős politikusok! A magyar-szlovák kapcsolatok a nyílt provokációk nyomán a mindnyájunk számára ismert felelőtlen erők által kritikus pontra jutottak. A feszültség fokozódása nemzeteink között, ill. a többségi nemzetek és a nemzetiségek között csak a politikai kalandorok egy kis csoportjának kedvez, akik számára semmi sem drága és szent (még akkor sem, ha állítólag éppen a „nemzet szent ügyének“ érdekében tevékenykednek). Tudjuk, hogy a polgárok nagy többsége határozottan elutasítja a provokatőrök törekvéseit, és nyugalomban akar élni. Szeretnénk azt hinni, hogy ilyen az önök felelős politikusi hozzáállása is. Ennek ellenére időnként az a benyomásunk, mintha a magyarok és a szlovákok közötti helyzet kiélezése egyes politikusoknak is megfelelne; őket határozottan kérjük, hogy hatalmi „játékaikban” ne használják az olcsó nemzeti-nemzetiségi kártyák aduit, illetve ne nézzenek minket, a kisebbségek képviselőit, sakkbáboknak.
A társadalmi fejlődés nehéz időszaka törvényszerűen bűnösök és ellenségek keresésével jár. Ha ezt a politikusok a polgárokkal és a jóakaratú emberekkel közösen nem gátolják meg, annak tragikus vége lehet. Történelmi vagy közelmúltbeli vélt vagy valós sérelmek senkit sem jogosítanak fel arra, hogy sértegessen más nemzeteket, hogy fenyegetőzzön (ráadásul halálosan), provokáljon, vagy gyűlöletet keltsen. Az ilyen tevékenységeket, a nemzetiségekhez való intoleráns hozzáállást és a nemzeti (nemzetiségi) összeférhetetlenséget határozottan elutasítjuk és elítéljük - tekintet nélkül arra, hogy a Duna mely partján és melyik nemzettel történik meg. Ebből a szempontból jogosan vagyunk érzékenyebbek, mint a többségi nemzet tagjai, hisz lényegében leginkább éppen a magukat talán a legnehezebben megvédeni tudó nemzetiségiek fizetnek rá ezekre a ténykedésekre, legyenek ezek a magyarországi szlovákok vagy ellenpólusukként a szlovákiai magyarok.
A megfelelő módon meg nem büntetett erődemonstráció a szélsőségesek részéről kisebbségünk irányába nemcsak az ő gyengeségükről tanúskodik, hanem törvényhozói gondokról is. Itt nem „csak” egyes magyarországi szlovák települések elnevezéseinek táblarongálására gondolunk (legutóbb Pilisszentkereszten és Pilisszántón), de főleg a szlovák kisebbségiek olyan megfélemlítésére, amelyre a szlovák nagykövetség előtt került sor 2008. november 3.-án. A szélsőségesek nemcsak szlovák zászlót égettek, hanem kimondottan nekünk, a magyarországi szlovákoknak üzentek; részint azt, hogy „szlovákok - nem is létezik ilyen nép, lopták még a genetikai állományukat is“, illetve azt, hogy amennyiben nem határolódunk el a szlovák rendőröktől és az állítólagos szlovákiai terrortól, akkor majd megérezzük, mit jelent, ha megszűnnek toleránsak lenni velünk szemben. Ez közterületen, rendőri kordon előtt történt, egy olyan transzparens előtt, amelyen ez állt: „Ezer szlovákot egyetlen magyarért”. Ha ilyen esetekben az illetékes szervek - büntetőjogi eljárásra irányuló külön kezdeményezés nélkül - nem találják meg a kellő indokot és módot az eljárás megkezdésére, akkor kénytelenek vagyunk megállapítani, hogy nálunk a kisebbségek jogi védelmére irányuló törvényhozással is komoly gond van. Ehhez képest valóban csak apróság, hogy a szlovák helységnévtáblák rongálása esetében az elkövetők jobb eseten is csak a tulajdon megrongálásáért felelnek. Önökhöz, felelős politikusokhoz, akiket mi is megválasztottunk, azzal a kéréssel fordulunk, hogy sürgősen tegyék meg a szükséges törvényhozói lépéseket a kisebbségek védelme érdekében, amelyek - a Magyar Köztársaság Alkotmánya értelmében - államalkotó tényezők.
A szlovákok Magyarország jelenlegi területén legalább háromszáz éve élnek. A török megszállás után termőre fordították a földeket és az elmúlt évszázadokban olyan elvitathatatlan tárgyi és szellemi értékeket hoztak létre, amelyekkel gazdagították az országot. A magyarországi szlovákok, mint a Magyar Köztársaság lojális állampolgárai egyúttal a szlovák nemzet részét is képezik, büszkék gazdag történelmükre, kultúrájukra és mindarra, amit a szlovákok és Szlovákia elért. Számukra ezért is felháborító és érthetetlen, hogyan lehetséges tüntetéseken büntetlenül durván sértegetni a szlovák nemzetet, miközben a rendőrség tétlenül nézi a szlovák zászló égetését. Felszólítjuk a felelős szerveket, a kormány, a parlament képviselőit és a politikai élet további szereplőit, hogy határozott és egyértelmű módon állítsanak meg minden hasonló akciót. Kimondottan provokációkról van szó, amelyek - ha nem lépünk fel ellenük a lehető leghatározottabban - könnyen nagyon veszélyes akciókká nőhetik ki magukat, amelyek végkifejlete nem látható előre. A provokatőrök láthatóan már nemcsak megmutatkozni szeretnének, hanem elsősorban kihasználni az összes létező eszközt országaink, nemzeteink és nemzetiségeink között a konfliktusok elmélyítésére.
Tisztelt felelős politikusok! Akadályozzák ezt meg, állítsák meg a provokációt, az uszítást és a gyűlöletkeltést! Meggyőződésünk, hogy a szlovákok és a magyarok abszolút többsége a Duna mindkét partján elsősorban felesleges feszültség, a nemzeti és nemzetiségi szenvedélyek mesterséges felkorbácsolása nélkül akar élni - nemcsak egymás mellett, hanem együtt. Minden érintett közös felelőssége az esetlegesen felmerülő konfliktusok békés úton történő megoldása, a körülmények érzékeny kivizsgálásával, értelmes kompromisszumok segítségével és annak keresésével, ami összeköt bennünket. A történelmi együttélés után további együttműködésre, egymásra vagyunk utalva, közös munkára a jelenben és a jövőben is. Védekezzünk hát együtt a gyűlöletkeltő szélsőségesek, az extrém nacionalisták, a soviniszták veszélyes megnyilvánulásai ellen. Esetünkben, a magyarországi szlovákok esetében, eközben nemcsak arról van szó, hogy megvívjuk gyakran nehéz harcunkat identitásunk megóvása érdekében, hanem hogy segítsük a két nemzet baráti együttélését is.
Ruženka Egyedová-Baráneková
a Magyarországi Szlovákok Szövetsége elnöke,
Imrich Fuhl
a Szövetség-Pilis Nógrád Koalíció vezetője
(Országos Szlovák Önkormányzat)"
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.