Magyar–horvát diplomáciai háború

<p>Budapest/Zágráb. A magyar kormány megvizsgálja, milyen polgári és büntetőjogi lépések lehetségesek a Molt, illetve a Magyarországot ért sérelmek orvoslására. Lemondták Martonyi János külügyminiszter dubrovniki látogatását. A kormány arra is felszólította a Molt, hogy adja el INA-részvényeit.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Orbán-kormány dühös reagálásának közvetlen előzménye, kedden este a horvát rendőrség igazgatósága közölte: felkerült az Interpol vörös körözési listájára a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt, aki ellen európai elfogatóparancsot is kiadtak. Az Interpol nem kívánta kommentálni a körözésről szóló hírt.

A vörös körözés a legmagasabb riasztás, amely arra szólítja fel a szervezet tagjait, hogy helyezzék előzetes letartóztatásba a keresett személyt, abból a célból, hogy később kiadják annak az államnak, amely a körözést kezdeményezte. Az Interpol honlapján – a horvát bejelentés ellenére – kedden este Hernádi nem szerepelt a vörös körözési listán.

Hernádi Zsoltot Horvátországban azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader volt kormányfőnek annak érdekében, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a Mol–INA olajipari vállalat irányításában. A Mol többször is visszautasította a vádakat.

Budapesten a Központi Nyomozó Főügyészség az ügyben nyomozást folytatott, majd 2012. január 20-án megszüntette az eljárást, mert „sem Hernádi Zsolt, sem más magyar állampolgár nem követett el bűncselekményt”. A Hernádi elleni horvát nyomozást tavaly decemberben megszüntették, de az ország uniós csatlakozásakor, július 1-jén újraindították.

A Mol Nyrt. tegnap közölte: Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatóként a folyamatban lévő eljárás ellenére a továbbiakban is teljes jogkörrel irányítja a vállalatcsoportot. Annyit ismer el: amíg a jogi ügy számunkra kedvező módon le nem zárul, Hernádinak magánszemélyként kényelmetlen lesz, hogy nem tud külföldre utazni.

A magyar kormány tegnap a Mol portfóliójának felülvizsgálatára, adott esetben az INA-részvények eladásának előkészítésére kérte fel az olajtársaságot. A kormány emellett utasította az igazságügyi minisztert, illetve a Mol állami tulajdonban lévő részvényeinek tulajdonosi jogát gyakorló Nemzeti Vagyonkezelő vezetőit, vizsgálják meg, milyen polgári és büntetőjogi lépések lehetségesek a Mol–INA-ügyben a Molt, illetve Magyarországot ért sérelmek orvoslására. A kabinet úgy döntött, a külügyminiszter lemondja részvételét a mai dubrovniki energiabiztonsági találkozón.

„Horvátországban a Mol ellen zajló politikai kampány mellett, a horvát pénzügyminiszter nyilvános fenyegetése országa legnagyobb befektetőjével szemben, valamint a horvát szervek eljárása a Mol egyes vezetőivel szemben arra utal, hogy gazdaságon kívüli eszközökkel kívánnak nyomást gyakorolni. Ezek a módszerek az Európai Unióban elfogadhatatlanok, ezeket a lépéseket Magyarország nem hagyhatja válasz nélkül” – áll a közleményben.

A magyar kormány szerint elfogadhatatlan az a gyakorlat, hogy előbb nyilvános pályázaton kiválasztják a stratégiai partnert, amely jelentős befektetéseket hajt végre, s „ezzel a világválság idején megmenti Horvátország legfontosabb vállalatát az INA-t”, majd utólag próbálják ezt a stratégiai partnert megfélemlíteni, s „kivásárlás nélkül visszaszerezni az INA feletti irányítást”. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?